Pečať lásky


o svadbe
Ľudia sa často pýtajú, čo je v manželstve najdôležitejšie. Myslím si, že je to vzájomná úcta. „A čo láska?“ pýtajú sa mnohí prekvapene.

Láska je len na rozjazd, ktorý sa bez vzájomnej úcty rýchlo môže zmeniť na divokú jazdu s tragickým koncom.

par v objatiŽeníme sa zaľúbení a chceme svojho partnera rovnako milovať po celý život. Manželstvo patrí k najintímnejším a najdôležitejším životným zväzkom. Na začiatku je bezhlavé zamilovanie a zdá sa, že nikdy neskončí. Chceme byť jeden druhému čo najbližšie, trávime spolu každú voľnú chvíľu. Na svojom partnerovi obdivujeme každú maličkosť: ako chodí, hovorí, venčí psa či servíruje kávu. Jeho starosti sú našimi starosťami, jeho boje našimi bojmi. Taká je prvá etapa lásky.

Život pod jednou strechou však prináša aj menej príjemné veci. To čo sa spočiatku zdalo také úžasné a neopakovateľné, zrazu začne na tom druhom prekážať až sa zdá, že sú to dvaja celkom odcudzení ľudia. Každý pár má svoje „zákopové obdobie“, počas ktorého si začíname na seba zvykať a zisťovať, že spoločný život nie je vždy len prechádzka ružovým sadom a všetci sme len ľudia so svojimi kladmi, ale aj zápormi

To však neznamená, že sa láska stratila, len jednoducho prešla do novej etapy, v ktorej sa môže prehĺbiť a zosilnieť. Pre mnohé páry znamená toto obdobie začiatok konca. Strata citov ich prekvapí, pripisujú vinu tomu druhému a nechcú vidieť, že aj oni často zlyhávajú. Začnú si z partnera uťahovať a zhadzovať ho a počiatočnú ilúziu strieda sklamanie.

Prvá etapa lásky svojou intenzitou a dojmom, že „sme na svete len mi dvaja“ pomáha partnerom nájsť čo najviac spoločných záujmov. Na začiatku vzťahu sa všetci usilujeme dať zo seba to najlepšie a rovnakému cieľu slúžia aj „medové týždne.“

Manželstvo môžeme prirovnať k stavbe domu. Láska a jednota to sú základy, na ktorých treba stavať ďalej a práve o budovaní vzťahu je druhá etapa lásky. Na prvý pohľad je menej búrlivá ale o to podstatnejšia.

Napätia vo vzťahu preveria pevnosť tejto stavby.

autor: M. P.