Ako zhodnotiť miesto pre svadobnú hostinu


o svadbe
K základným otázkam svadobných príprav patrí výber miesta svadobnej hostiny. Ak máte na výber z viacerých pekných miest, určite pomôže, ak viete podľa čoho sa zorientovať. V nasledujúcom článku vám prinášame aspoň zopár informácii ako si vybrať to správne miesto pre svadobnú hostinu.
Usporiadanie stolovZačnite tým, že si vyberiete tri miesta, ktoré sa vám najviac páčia, zapíšte si ich adresu, telefónne číslo. Zavolajte a objednajte sa na prehliadku miesta. Niektoré páry dokážu všetky vybrané podniky obísť za jeden deň, iné si nechávajú jeden pidnik na jeden deň. Ako sa rozhodnete vy je len vo vašich rukách. Je výhodou ak máte možnosť zobrať si so sebou aj digitálnu kameru, alebo fotoaparát.

Vo vnútri vás bude zaujímať vstupná hala, šatňa, prístup k toaletám, prijímacia hala, vstup do kuchynských priestorov, východy, umiestnenie okien, atď. Tieto fotky vám prídu v hod, keď neskôr doma budete rozoberať výhody a nevýhody jednotlivých podnikov a rozmýšľať nad najvhodnejším rozmiestnením stolov.

Keď už sme pri tých stoloch. Nezabudnite sa opýtať manažéra podniku, či by nebol ochotný vám poskytnúť presné rozmery miestnosti. Určite to vaše plánovanie zjednoduší. Stanovenie presnej polohy stola pre novomanželov, svadobčanov, baru a iných miest vám dá predstavu o celkovej podobe miestnosti a pomôže vám tým zabezpečiť maximálne pohodlie pre zvolený počet hostí.

Na každom mieste, ktoré ste si pre svadobnú hostinu vybrali, by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim dôležitým detailom:
  1. V prípade, že plánujete mať svadobný obrad a hostinu na jednom mieste, bude tam dostatok miesta pre všetkých hostí aj pre vykonanie samotného obradu?
  2. V prípade, že plánujete obrad a hostinu v jednej miestnosti, budú mať hostia miesto kam by sa presunuli po obrade, aby sa mohli pripraviť stoly na svadobnú hostinu?
  3. V prípade, že daná miestnosť bude služiť len pre svadobnú hostinu, je pri vstupe do miestnosti dostatok miesta pre príjmanie svadobných hostí?
  4. StolickyZistite si, aký maximálny počet hostí sa do vami vybranej miestnosti vojde, okrem miesta pre ľudí je treba počítať ešte s miestom pre stôl ženícha a nevesty, stôl svadobčanov, svadobné dary, svadobnú tortu a koláče, miesto pre DJ-a, alebo živú kapelu a samozrejme tanečný parket.
  5. Kde sa nachádza bar? Majú k nemu hostia dobrý prístup bez toho, aby sa museli pretláčať okolo stolov?
  6. Má vybraný podnik dostatočné kuchynské kapacity na to, aby pripravil jedlo pre vami vybraný počet hostí?
  7. Kde sa nachádzajú toalety? Postačia pre zvolený počet hostí a sú dostatočne pristupné aj pre ľudí s handicapom?
  8. Je na mieste dostatočne veľké parkovisko, alebo budú musieť hostia parkovať vo väčšej vzdialenosti od vybraného miesta? Ak áno, kde sa nachádza najbližšie využiteľné parkovisko? Je parkovanie spoplatňované?
  9. Má vybraný podnik šatňu? Je v nej dostatok miesta pre všetky kabáty a bundy? Má šatňa obsluhu, alebo si hostia vešajú svoje veci sami? Je šatňa na dobre viditeľnom a stráženom mieste?
  10. Má vybraný podnik dostatok príslušenstva (stolov, stoličiek, príborov, tanierov) pre zvolený počet svadobných hostí?
Pri návšteve každého z vybraných podnikov si starostlivo zapíšte odpovede na uvedené otázky, poprezerajte si fotky z každého miesta. Ak vás napadnú ďalšie otázky, napíšte si ich a spýtajte sa telefonicky.

Aj keď sa vyššie uvedený postup môže zdať náročný, pomôže urobiť si lepšiu predstavu o mieste konania svadobnej hostiny a jeho možnostiach. Je lepšie vopred sa pripraviť, ako neskôr ľutovať.

autor: M. P.