Ako poďakovať za svadobný dar


harmonogram
Aj keď poďakovanie patrí všeobecne k dobrej výchove, poďakovanie za svadobný dar patrí do samostatnej kategórie. So svadobnými prípravami má tak každá nevesta a ženích jedinečnú možnosť naučiť sa písať pekné poďakovania.
Svadobne daryPoďakovanie by malo byť odoslané čo najskôr po doručení svadobného daru. Dáte tým darcovi najavo, že ste dar prijali a pošta ho nestratila. Tradičná etiketa na odoslanie poďakovania dáva 2 - 3 týždne, maximálne 2 mesiace. Aj keď väčšina ľudí je neustále pracovne vyťažená, v každom prípade by mali brať ohľad aj na darcu, ktorý tiež strávil vyberaním daru nemálo svojho času. V prípade, že Vám prišiel naraz väčší počet darov, môžete to riešiť aj tak, že si necháte poďakovanie pripraviť v tlačiarni. Nezabudnite takéto poďakovanie pred odoslaním ručne podpísať.

Každému súdnemu človeku je jasné, že poďakovanie sa nepíše na dvojhárok, ktorý bol vytrhnutý zo zošita (výnimku môžete urobiť v prípade, že ste sa rozhodli napísať svoje poďakovanie na výstrednú koláž). Prekladané poďakovania sú vhodnejšie ako pohľadnicové, originálny je papier z reliéfom alebo vodotlačou.

Aj keď ručné vypísanie poďakovania zaberie dosť času, prílišné skracovanie určite darcu veľmi nepoteší. Veď on venoval výberu daru viac času. Niekoľko typov na primerané poďakovanie:

Píšte čitateľne. Aj tie najkrajšie myšlienky nikoho veľmi neoslovia, keď ich nedokáže prečítať. V prípade, že máte vypísať väčšie množstvo ďakovných listov, urobte si medzi nimi prestávku. Rukopis si tak „udržíte na úrovni“ pre každý kus poďakovania.

Zmieňte sa darcovi, akým spôsobom je jeho dar užitočný a spomeňte, že by ste ho radi privítali pri svadobnom stole.

Aj keď uvedené body môže pomôcť pri formulovaní vhodného poďakovania, je na Vás ako bude poďakovanie nakoniec vyzerať. V každom prípade hotové obálky odneste radšej na poštu. Zvýšite tak pravdepodobnosť, že adresátovi dôjdu včas.

autor: M. P.