Neha na objednávku?


zaujímavosti
Bola priezračná a čistá ako krása detskej duše. Hrejivá a opojná zároveň. Ale tiekla len sama pre seba. Tiekla uprostred poľa, ktoré ju tak veľmi potrebovalo. Nevyšla zo svojho koryta, žblnkotala vo svojej nádhere a tešila sa sama zo seba.
objatie_01Nevidela, ako ju všetci naokolo potrebovali. Ako túžili po kvapkách osvieženia v horúcich letných dňoch, v pálivom slnku, v suchote praskajúcej zeme. Všetko naokolo hynulo, život sa vytrácal. Až raz sa rieke prisnil sen. Bola fontánou, ktorá spieva v mestskom parku. Všetko naokolo bolo krásne zelené, vtáci štebotali, okolo sa ozýval detský smiech. A rieka „rozkvitla.“ Rozkvitla radosťou zo šťastia iných. A v tej chvíli sa skutočne všetko zazelenalo.

Trošku nezvyčajný úvod, však? Téma, ktorú som dnes pre Vás vybrala, nás spoločne privedie k poznaniu potreby dotyku. V každom z nás je ukryté obrovské bohatstvo citov. Svojou nádherou robí z nás človeka. A tak ako je človek človekom, tak je i “riekou“ zároveň. Pohladením slova dokáže potešiť, dotykom poláskať, objatím pritúliť, povedať: "Milujem ŤA". V potrebe nehy naplniť túžbu po sile ľudského dotyku.

Ľudský dotyk nič nenahradí

Nech by sme boli akokoľvek silní pred sebou, či pred svetom, všetci potrebujeme teplo ľudského dotyku. Potrebujeme ho od narodenia. Je nevyhnutné v detstve, dospievaní, zrelom veku i v starobe. Sme závislí na teple ľudských dlaní, ktoré pohladia telo i dušu, sme závislí na dotyku človeka.

Ako sa nebáť ľudských dotykov

Buďme k sebe úprimní a nesnažme sa presvedčiť samých seba, že nikoho nepotrebujeme. Vyjadrujme zreteľne svoje potreby a pocity. Vo vnímaní a prejavovaní potrieb mužov a žien sú značné rozdiely. Preto nestačí len naznačovať, je potrebné “povedať“.

objatie_02Nebojme sa vyjadriť svoju potrebu po blízkosti milovaného človeka. Cit predsa nie je luxus. Vytvára rovnováhu v človeku. Dlhodobý nedostatok lásky a pozornosti vedie k samote a tá má neblahý vplyv na zravotný stav človeka. V "hĺbke ľudského srdca" je zakorenená túžba milovať a byť milovaný. Nebojme sa teda lásky, veď dotyky sú práve jej nádhernou ozvenou.

Deň plný nehy

Tak ako možno ucítiť nehu dotyku, tak možno pohladiť i slovom. Pokúsme sa teda aspoň jeden deň hladiť slovom všetkých, ktorých stretneme. Stačí pár milých slov, ktoré povedia: "Som rád, že som Vás dnes stretol" a úsmev na tvárach ľudí bude tou najkrajšou odmenou.

A vám, pre ktorých sú dni naplnením lásky, prajem, aby ste mali odvahu prejaviť človeku, ktorého ľúbite nehu a porozumenie. Veď láska nie je na objednávku. A ak by bola, objednala by som ju pre celý svet.

autor: Bibiána Želisková