Niekoľko pravidiel svadobnej fotografie


foto-video
Nasledujúce tipy by určite nemali prehliadnuť všetci tí, ktorí sa chcú pokúsiť o fotografovanie na svadbe. Ak chcete mať peknú spomienku na svadbu, najlepšie je vybrať si profesionála. No aj niektorí amatéri dokážu urobiť nádherné fotografie.

svadobna fotografiaPrejavte zmysel pre cit

Pri fotografovaní ľudí majte objektív s malou clonou, čo vám umožňuje vytvárať fotografie, ktoré priťahujú pozornosť k citovým momentom udalosti či ľudským prejavom viac ako k detailom okolia.

Fotografujte v prirodzenom svetle

Prirodzené svetlo skrýva v sebe pôvab, ktorý nedokáže nahradiť žiadna forma umelého svetla. Veľmi dôležité je správne načasovanie. Čím viac poobede, tým lepšie. Poludňajšie svetlo je príliš priame a tvorí ostré tiene.

Preto ak chcete mať skupinové svadobné fotografie na priame poludnie, je dobré, ak je práve trochu „pod mrakom“. Budete mať dostatok rovnomerného svetla, ktoré by sa dalo prirovnať k fotografickému dáždniku.

Vnímajte fotografiu po tretinách

Toto je zaujímavé pravidlo, ktoré ako všetky má svoje výnimky. V podstate však hovorí o tom, že pri fotografovaní si treba obrázok rozdeliť na tri symbolické oblasti a fotografovaný objekt umiestniť do prostrednej oblasti. Dobrá fotografia priťahuje zrak stále na rovnaké miesto. Pravidlo tretín je dobre viditeľné na obálkach časopisov. Svadobné fotografie sú rovnako dobrý príklad, ale pri nich netreba zabúdať ani na okraje fotografie. Tie by mali ladiť s obrázkom a nepôsobiť rušivo.

Tiene od fotografického blesku

Tiene od blesku sa tvoria vtedy, keď fotograf bleskom kompenzuje nedostatok prirodzeného svetla a na stene za objektom po ňom zostane tieň. Tomu sa môžete vyhnúť dostatočným osvetlením alebo kvalitným profesionálnym vybavením.

Šero a neobvyklé uhly

V tejto oblasti vynikne hlavne skúsený fotograf. Ten sa totiž nezľakne nedostatočného osvetlenia a vie ako využiť aj tu najmenšiu príležitosť na zaujímavý obrázok.

autor: M. P.