Správny prejav pre správne publikum


o svadbe




K najdôležitejším a najviac prehliadaným stránkam svadobného prejavu patrí okrem iného aj prehľad o publiku, ktorému prejav adresujete. Profesionálni prednášatelia by vám povedali, že väčšiu časť prípravy na prednášku, či prejav strávia zisťovaním informácií o svojom budúcom publiku. Na základe toho sa potom vedia zariadiť, aby ich prejav sadol na mieru prítomným poslucháčom.
Prihovor svedkaNiektorí „svadobní rečníci“ sa domnievajú, že ich prejav patrí len ženíchovi a neveste. Opak je však pravdou. Akýkoľvek verejný prejav vrátane toho svadobného sa dotýka všetkým prítomných, vrátane hostí a ani na týchto ľudí netreba zabúdať lebo ich reakcie na prejav budú mať významný vplyv aj na ženícha a nevestu.

Povedzme, že sa rozhodnete do svojho svadobného prejavu zapracovať aj „vtip pre dospelých“, o ktorom viete, že by sa ženíchovi zapáčil. Vaša tragická chyba spočíva v tom, že ste zabudli na ženíchovu matku, či jej priateľky, ktoré tento vtip tiež budú počuť a neskôr to mladoženáčovi pekne vytmavia.

Podobným konfliktom sa určite chcete vyhnúť a preto potrebujete brať pri svojom prejave ohľad aj na pozvaných hostí. Skôr ako začnete rozhadzovať rukami, že vám podobné veci nestoja za námahu, porozmýšľajte akým spôsobom sa rozprávate so svojimi kolegami, či rodinnými príslušníkmi. To je pekný príklad takého verejného prejavu v malom. Aj tu by ste mali brať ohľad na pocity a názory. Len veľmi bezohľadný človek by sa pred zástancom práv zvierat chválil ako dnes ráno z balkóna strieľal veveričky. Dôvod prečo by to nemal robiť je identifikácia.

Identifikáciou sa nazýva proces, v ktorom sa rečník zdôrazňovaním spoločných hodnôt, cieľov a skúseností snaží nájsť spoločné „puto“ so svojimi poslucháčmi. Súčasťou tejto snahy je aj vyhýbanie sa citlivým témam, ktoré by mohli poslucháčov popudiť.

Najpodstatnejší rozdiel medzi každodennými rozhovormi a verejným prejavom je, že si túto zodpovednosť zoči-voči davu natoľko neuvedomujeme. O veľkých skupinách treba ešte vedieť, že sú egocentrické. Bezprostredne reagujú na to, čo sa ich bezprostredne dotýka. V prípade svadobných prejavou je dobré vedieť, že prítomných môžete teoreticky rozdeliť do troch skupín: rodinní príslušníci, priatelia a kolegovia z práce. Ak vo svojom prejave spomeniete každú z nich, veľmi pravdepodobne sa vám podarí udržať si pozornosť.

„Sebectvo davu“ je aj jedným z dôvodov, prečo sa mnohí svadobní rečníci v prejavoch spoliehajú na rozprávanie vtipov. Zábavné príbehy zo života vždy zaberú, ale nie každý z nás má dar reči, aby ich vedel primerane podať pred publikom.

autor: M. P.