Chcete domáceho miláčika?


po svadbe
Máte po svadbe a začína novomanželský život. Usadili ste sa vo vlastnom bývaní a začínate rozmýšlať o deťoch, najlepšom termíne počatia a potrebnom finančnom zázemí. A potom vás jedného dňa napadne, že by nebol zlý nápad zaobstarať si domáceho miláčika. Ešte skôr ako sa tak naozaj stane, je dobré dopredu porozmýšlať nad niekoľkými vecami.

Pes vo vodeMáte obaja radi spoločnosť zvierat?
Starostlivosť o zviera sa v mnohom podobá starostlivosti o dieťa. Vyžaduje si zodpovednosť, veľa trpezlivosti a lásku. Ak len jeden z partnerov nemá k ničomu podobnému blízko, nepotrvá dlho a dostanete sa do problémov a ťahaníc o to, kto mal čo spraviť a nespravil a nakoniec si všetko vaše napätie začnete vybíjať na zvierati.

Viete sa dohodnúť na konkrétnom druhu alebo plemene?
Niekto dáva prednosť psom, iný zase miluje mačky. Dajte si záležať na tom, aby ste sa zhodli na takom zvierati, ktoré vyhovuje obidvom stranám. Nezabudnite pri tom zohľadniť prípadne zdravotné prekážky alebo zlé skúsenosti z minulosti, ktoré mohla mať vaša polovička.

Naozaj si môžete dovoliť domáceho miláčika?
Zvieratá v domacnosti sú časovo aj finančne náročné. Preto nie je od veci dopredu si spočítať náklady na potravu, očkovanie, návštevy zverolekára a hračky. V prípade, že žijete v podnájme, je dobré sa najprv opýtať vlastníka bytu na názor.

Ste pripravení poskytnúť zvieraťu citovú podporu?
Podobne ako väčšina malých detí, aj zvieratá si vyžadujú pozornosť a emočnú starostlivosť od svojich „rodičov“. Uistite sa preto, že máte dosť času na výcvik, hru a všeobecne trávenie času so svojím budúcim členom domácnosti. Niekedy to môže byť vyčerpávajúce, aj keď väčšina majiteľov vám bude tvrdiť, že vernému domácemu zvieraťu sa nevyrovná nič na svete.

Ako si rozdeliť úlohy spojené so starostlivosťou o nového člena rodiny?
Aj keď sa veci, ako je pravidelné křmenie psa či vymieňanie vody v akváriu môžu zdať na prvý pohľad jednoduché, postupom času sa z nich často stáva príťaž. Než si zaobstaráte domáce zvieratko, uistite sa, že obidvaja máte svoj diel zodpovednosti, ktorý obidvom vyhovuje. Rozoberte si aj „hranice pohybu“ v rámci bytu, či aktivity, ktoré nechcete zviera učiť atď.

autor: M. P.