Výživa a zdravie


zaujímavosti




Výživa je základným predpokladom zdravého vývoja človeka. Zaisťuje ľudskému telu energiu, na ktorej sú závislé všetky činnosti organizmu. Nesprávna výživa je najčastejšou príčinou rôznych chronických a civilizačných ochorení. Ak k tomu pridáme stres, napätie a nedostatok spánku, celkový kolaps nenechá na seba dlho čakať.
spanok_03Dostatok energie a jej včasná obnova je kľúčom k úspechu optimálneho fyzického a psychického zdravia. Vo svete plnom stresu a napätia je spánok protiváhou každodenného zhonu. Strava môže výraznou mierou prispieť k tomu, aby sa nám dobre spalo, aby si myseľ odpočinula a telo načerpalo nové sily.

Ako zabojovať proti únave a stresu? V prvom rade správnou výživou, ktorá v nemalej miere prispieva k celkovej rovnováhe.

Na to, aby výživa poskytovala dostatok energie, je potebné zahrnúť do svojho jedálnička dostatok ovocia a zeleniny, najmä v surovom stave. Ovocie a zelenina zabezpečia telu dostatok vitamínov skupiny B, vitamínu C, betakaroténu a draslíka. Surová strava je bohatá na vlákninu, ktorá znižuje riziko vzniku srdcových chorôb. Konzumácia ovocia a zeleniny pomáha telu v boji proti infekciám a chráni ho pred niektorými druhmi rakoviny.

Krokom ku zdraviu sú i potraviny z celozrnej múky, ktoré sú zdrojom sacharidov, dodávajú organizmu bielkoviny, vlákniny a vitamíny skupiny B. Vláknina pôsobí preventívne proti zápche, znižuje riziko vzniku porúch časti hrubého čreva, vrátane hemoroidov. Nie ja na škodu zameniť tučné výrobky za výrobky nízkotučné a v prípade zostavovania jedálneho lístka preferovať chudé biele mäso pred tučným červeným.

Prevenciou srdcových a cievných ochorení je používanie rastlinných tukov a olejov, namiesto masti a masla. Tuky by nemali tvoriť viac ako 30 % denného energetického príjmu. Zvýšená konzumácia živočíšnych tukov prispieva k vzniku aterosklerózy a sťažuje udržiavanie optimálnej hmotnosti.

Energetický príjem by nemal byť vyšší ako výdaj. Túto rovnováhu docielime pravidelným pohybom.

Je potrebné jesť v malých dávkach, najlepšie 5-krát denne. Jedlo rozdelené do piatich dávok zabráni jednorazovému prejedaniu a následnému priberaniu.

Mladistvý vzhľad, zdravé obličky a celková psychická pohoda sú podmienené i dostatočným príjmom tekutín, v množstve 2 - 3 litre denne, najlepšie v nesladenej podobe.

K dostatku energie prispieva i spánok. Kvalita spánku sa odzrkadľuje na celkovej duševnej pohode.

pitie kavyNiektoré látky v tele kvalitu spánku zvyšujú. Podobný účinok má aj strava. Pitie veľkého množstva kávy, čaju, koly alebo väčšia dávka čokolády, zásobuje mozog kofeínom, ktorý drží ľudský organizmus v bdelom stave. Plný alebo úplne prázdny žalúdok môže byť príčinnou bezsennej noci. K plnohodnotnému spánku prispeje pohár mlieka s medom, pôsobiacim ako sedatívum. Z čajov je najúčinnejší harmanček, kvet limetky a valeriány. Nespavosť je jedným z mnohých príznakov úzkosti, depresie a stresu. Prevenciou pred týmito neduhmi je životný optimizmus, ktorý pramení z pozitívneho myslenia.

K tomu, aby sme spali "plnohodnotne", je potrebné nechať svoje starosti a problémy pred dverami spálne. Vhodnou prípravou na spánok je i teplý kúpeľ, príjemná hudba, či kniha na spríjemnenie večera. Príjemné pocity navodené pred spaním určite zaručia lepší spánok.

Radosť z každého prežitého dňa je najlepšia prevencia pred depresívnym sychravým počasím.

Zdravie, energiu a správnu životnú pohodu potrebujeme všetci. O to viac, ak svadobný deň klope na dvere.

spracovala: Bibiána Želisková