Čo je to žiarlivosť?


zaujímavosti
Všetci z času načas zažijeme pocit žiarlivosti, aj keď dôvody, ktoré partnerov k žiarlivosti vedú, majú ten najrozmanitejší pôvod. Z psychologickékého hľadiska je žiarlivosť považovaná za „komplexnú reakciu“ na predpokladané ohrozenie ceneného vzťahu alebo jeho kvality.
ziarlivostNa rozdiel od závisti je žiarlivosť motivovaná strachom zo straty a zahŕňa troch ľudí. Žiarlivosť je "komplexná reakcia", pretože v sebe zahŕňa širokú paletu citových prejavov, myšienkových pochodov a vzorcov správania sa:

Ako žiarlivosť chráni lásku

Vo vzťahu, v ktorom žiarlivosť hraje miernu úlohu, je vlastne stálou pripomienkou, že by sme svoj vzťah nemali považovať za samozrejmosť a tak nás povzbudzuje k pestovaniu vzájomnej úcty a ocenenia.

Ako žiarlivosť poškodzuje lásku

Niekedy sa žiarlivosť vymkne kontrole. Povedzme, že vám váš vyvolený urobí scénu na večierku kvôli tomu, že ste prijali pozvanie do tanca od starého priateľa, alebo sa ako žena necháte vyviesť z mieri skutočnosťou, že manželovým novým nadriadeným v zamestnaní sa stala atraktívna kolegyňa.

Podobné reakcie dokážu vo vzájomnom vzťahu vyvolať napätie a v ohrozenom jedincovi vyvolať pocit, že sa ocitol na tenkom ľade a hrozí mu, že sa pod ním čochvíľa prelomí. Partner, ktorý si svoju vinu neskôr uvedomí, zažíva citovú hojdačku medzi sebaobviňovaním a sebaospravedlňovaním.

Ak patríte medzi žiarlivcov

Vyrovnať sa so žiarlivosťou si vyžaduje veľa trpezlivosti a úsilia. Ak máte pocit, že pôvod vašej žiarlivosti je skrytý v nešťastnom detstve, možno by vám pomohol rozhovor s psychológom. Pokiaľ je príčinou vašej žiarlivosti nedávny milostný románik, je dobré ho vyriešiť čo najskôr.

Čo môžete urobiť sám / sama pre seba


Život so žiarlivým partnerom

Spolužitie zo žiarlivým partnerom je často veľmi únavné. Napriek tomu existuje niekoľko postupov, ktoré vám pomôžu pocity žiarlivosti trochu zmierniť:

autor: M. P.