Rovnosť partnerov a domáce práce


po svadbe
Ten “Váš” môže byť najlepším priateľom, snúbencom a manželom na svete. Je milý a urobí všetko o čo ho požiadate. A v tom je práve problém, že len málokedy urobí niečo sám bez opýtania. Je to v poriadku? Neznamená to, že je taký muž vo vzťahu nesamostatný keď prídu na rad domáce práce? Zdá sa vám, že ste na väčšinu domácich prác sama? Nemusí to tak zostať navždy.
HadkaMožno sa vám zdá, že ste na starostlivosť sama, a že by sa aj váš partner mal podieľať na domácich prácach vo väčšej miere ako doteraz.

Ak sa musíte doprosovať, aby aspoň raz či dvakrát do týždňa umyl riad, máte na starosti domácu kasu, robíte všetky nákupy, varíte, periete, upratujete a vysávate, určite vás napadne, či je aj toto súčasťou „partnerskej rovnosti“.

Napadne ho niekedy kontrolovať olej v aute, opraviť drobné veci okolo domu, pokosiť trávnik a zavesiť obraz, keď ho o to požiadate? Pomáha vám z otvorením konzerv či pevne zatvorených zaváranín, podáva vám veci z vrchných poličiek v špajzi či pivnici?

Ak si myslíte, že vaša polovička sa na každodennom chode domácnosti nezúčastňuje v dostatočnej miere, skúste sa o tom porozprávať a rozdeliť si domáce práce prijateľným spôsobom tak, aby sa pritom ani jeden z vás necítil ako na vojenskom cvičení.

Skúste svojho partnera zapojiť trebárs do ranného ustieľania postele, ak varíte vy, on môže na oplátku umyť riad. Ak má v dome „pod palcom“ garáž či pracovňu, požiadajte ho, aby si na týchto miestach udržiaval poriadok.

Všímajte si, aký má váš partner postoj k domácim prácam a ak sa vám zdá, že toho nerobí dosť, navrhnite mu v čom by mohol byť užitočný. Možno si z minulosti zvykol, že za neho veľa vecí robili iní a nikto sa ani nesnažil zapojiť ho do domácich prác.

Nikdy nie je napísané, že všetko musíte robiť presne na polovicu. Niekedy je to 60/40 alebo 70/30 vo váš alebo jeho prospech, trik je v tom, aby sa žiadny z partnerov necítil ukrivdený.

autor: M. P.