Lekárnička na cesty - II. časť


po svadbe
Zákon schválnosti hovorí, že čím viac toho zo sebou na cestu nabalíme, tým menej toho na mieste využijeme. Napriek tomu existujú maličkosti na ktoré sa pri cestovných prípravách neoplatí zabúdať. Vhodne zostavená lekárnička k takým drobnostiam rozhodne patrí.

lekarnickaLieky na črevné ťažkosti

Pri hnačke je účinným pomocníkom živočíšne uhlie, ktoré absorbuje toxické látky. Pri dlhšie trvajúcich hnačkách pri cestách do Egypta, Maroka, Turecka a podobne, je ideálny Endiaron, ktorý sa používa u dospelých a detí s hmotnosťou vyššou ako 40 kg. Nezabúdajte na pravidelné dopĺňanie stratených tekutín, v horúčave je riziko dehydratácie niekoľkonásobne vyššie.

Lieky na alergické reakcie

Na dovolenke vás môže zaskočiť alergická reakcia na slnečné lúče, peľ, nezvyčajnú potravinu alebo na poštípanie hmyzom. Pre istotu pridajte do lekárničky aspoň jeden liek na alergiu. Alergikom, ktorí o svojej alergii vedia, nemusíme pripomínať, že si musia pribaliť vhodné lieky. Pred komármi a iným hmyzom sa chráňte vhodným repelentom.

Tip: Lietajúci hmyz môže prenášať rôzne infekčné choroby, obzvlášť nebezpečné a bolestivé môže byť popŕhlenie rastlinami alebo živočíchmi. Účinne pôsobí tyčinka po uštipnutí, ktorá odstraňuje svrbenie, zmierňuje bolesť po bodnutí komárom, osou, včelou, mravcom, ovadom a muchou. Ak plánujete podnikať náročné výlety či túry, aktívne športovať, nezabudnite tiež na gély a masti, ktoré zvládnu bolesť unavených alebo natiahnutých svalov.

Lieky proti bolesti a na zvýšenú teplotu

Lieky proti bolesti, ktoré zároveň znižujú teplotu, nesmú chýbať v žiadnej lekárničke, pribaľte si ich preto aj do dovolenkovej lekárničky. Bolesť zubov, chrbta, hlavy, či menštruačné bolesti sú zážitkom, ktorý dokáže pokaziť chvíle oddychu.

Prechladnutie si väčšina ľudí spája so zimným obdobím, ale aj v lete nám vie pekne znepríjemniť život. Zámena podnebia, kolísanie teplôt a baktérie z cudzieho prostredia bývajú príčinou dovolenkových ochorení. Preto si pribaľte pastilky alebo roztoky proti bolestiam v krku, osvedčené kvapky proti nádche a lieky proti kašľu.

Prvá pomoc pri úrazoch

Ak beriete na dovolenku deti, pripravte sa na drobné odreniny a doráňané kolená. Určite neurobíte chybu, ak v cestovnej lekárničke doplníte zásobu leukoplastu rôznych veľkostí a dezinfekčný sprej, ktorý neštípe, hojivú mastičku na rany, malé nožničky, pinzetu a teplomer.

Tip: V prípade, že máte namierené do členského štátu EÚ, EHP (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko) alebo Švajčiarska, určite si vybavte európsky preukaz zdravotného poistenia. Jeho vydanie je bezplatné. Ak máte namierené mimo EÚ, tak si určite vybavte komerčné cestovné poistenie liečebných nákladov. Najvýhodnejšia je ale aj tak kombinácia európskeho preukazu a komerčného cestovného poistenia liečebných nákladov v zahraničí. Ak vyrážate za športom, je veľmi vhodné sa pre danú aktivitu pripoistiť.

Špeciálne pre dámy

Aj keď na dovolenke neočakávate svoje dni, pre istotu si so sebou zabaľte aj pár vložiek či tampónov. Stres a zmena prostredia môže spôsobiť zmeny vo vašom cykle. Kúpanie, mokré plavky a nosenie syntetickej bielizne môžu viesť ku kvasinkovej infekcii. Dávajte si pozor na hygienu, prezliekajte sa po kúpaní do suchého oblečenia.

Tip: Ak sa vám mykóza opakuje, je potrebné podporiť imunitný systém. Podľa posledných štúdií sa osvedčila podporná liečba enzýmami. Je ale vhodné začať ich užívať čo najskôr, aby sa dostavil očakávaný výsledok a minimálne po dobu 10 týždňov.

Ak nejaké lieky užívate pravidelne, poraďte sa s lekárom a nezabudnite si vziať dostatok týchto liekov. V cudzej krajine môžete mať problém so zháňaním svojho lieku, ktorý sa tam nedováža. Problém môže nastať vtedy, ak sú vaše lieky viazané na lekársky predpis. Preto si pre istotu zoberte lieky aj do rezervy. Môže sa stať, že sa z nejakých dôvodov váš odlet zdrží či odloží.

spracoval: M. P.

Lekárnička na cesty - I. časť