Ako efektívne používať zrakový kontakt


zaujímavosti




Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, prečo si niektorí ľudia ľahko získavajú priateľov už pri prvom rozhovore a naopak iným robí aj ten najjednoduchší rozhovor výrazné problémy, rovnako ako aj získavanie nových známych? Tajomstvo úspechu a zlyhania je často skryté práve v správnom využívaní zrakového kontaktu.
rozhovorVeľa plachých ľudí sa priamemu zrakovému kontaktu celkom vyhýba a namiesto do tváre hľadia do zeme, prípadne za chrbát osloveného, čo je v niektorých kultúrach považované za jasný dôkaz nedôveryhodného človeka s postrannými úmyslami.

Pri rozhovore by ste sa preto mali pozerať do tváre toho s kým sa rozprávate a to aj vtedy, keď hľadáte tie správne slová a neviete, čo povedať. Nemusíte pri tom "zízať", postačí aj niekoľko, za sebou nasledujúcich krátkych pohľadov.

Ak pri rozhovore v miestnosti s viacerými ľuďmi často pozeráte na tých ostatných, osoba, s ktorou sa rozprávate, môže nadobudnúť dojem, že vás nudí a očami hľadáte iného partnera na rozhovor.

Ak vám pohľad do očí robí ťažkosti, nič sa nestane, ak budete svojmu partnerovi pri rozhovore hľadieť prinajmenšom do tváre, na obočie, prípadne do oblastí očí. To by malo byť pre toho s kým sa rozprávate dostatočným dôkazom toho, že ho počúvate a on "nehádže hrach na stenu".

Medzi ľuďmi sa však nájdu aj takí, ktorí majú práve opačný problém. Pri rozhovore hľadia ľuďom do tváre príliš uprene, čo môže byť dosť nepríjemné, zvlášť ak obaja rozprávajúci sa stoja blízko pri sebe.

V ríši zvierat je sústredený pohľad neoddeliteľnou súčasťou súperenia medzi dominantnými samcami vo svorke o ovládnutie stáda, alebo získanie nového územia. Aj niektorí ľudia radi využívajú uprený pohľad na zastrašenie iných, no nájdu sa aj takí, ktorí si tento svoj postoj pri rozhovore neuvedomujú. Práve oni môžu nepríjemný dopad svojho pohľadu zmierniť úsmevom, kývnuťím alebo súhlasným úklonom hlavy.

autor: M. P.