Dary k výročiu svadby


po svadbe
Spomienky často vyvolávajú silné emócie. Spomienky sa v nás ukladajú už od útleho detstva a neskôr sa nám pripomínajú cez rôzne obrazy, zvuky, dotyky, chute a vône. Zvláštne príležitosti, akými sú narodeniny, Vianoce, prvé rande, stužková, alebo materstvo vytvárajú jedny z najhlbších spomienok, ktoré neskôr odovzdáme svojím deťom a tak sa celý cyklus začne odznova.
Darceky zhoraSpomienka na svadobnú oslavu má v mysli zvláštne miesto. Na rozdiel od ostatných spomienok sú to totiž prvýkrát spomienky spoločné, keď so svojím partnerom splyniete v myšlienkach aj citoch, takže už nič nebude také ako predtým. Už to nie sú len „moje“ spomienky ale „naše“ spomienky.

Každoročné výročie, ktoré vám svadobný deň pripomína, si časom získalo natoľko spoločenské pozíciu, až vznikla tradícia obdarúvania sa v deň svadobného výročia. Z historického hľadiska sa o vznik písanej spoločenskej etikety zaslúžila Američanka Emily Postová svojou knihou „Etiketa“, vydanou v roku 1921. V nej môžete nájsť prvý tradičný zoznam darov k svadobnému výročiu.

Prvé vydanie príručky obsahovalo prvý, desiaty, pätnásty a dvadsiatypiaty rok spoločného života. Pri neskorších vydaniach bol zoznam postupne rozširovaný v pätročných intervaloch do súčasnej podoby a prispôsobovaný meniacej sa dobe:

Tradičný prívlastok výročiaTypický súčasný dar
1. - papierovéhodiny
2. - bavlnenéporcelán
3. - koženésklo
4. - ľanovéelektrický spotrebič
5. - drevenéstrieborný príbor
6. - železnépredmet z dreva
7. - medenépísacie potreby
8. - bronzovévýrobok z ľanu/čipky
9. - hlinenévýrobok z kože
10. - plechovédiamantový šperk
11. - oceľovémódny doplnok/šperk
12. - hodvábneperly/farebný drahokam
13. - čipkovékožušina
14. - slonovinovézlatý šperk
15. - kryštáľovénáramkové hodinky
20. - porcelánovéplatinový šperk
25. - striebornéstrieborný kalich
30. - perlovédiamantový šperk
35. - jantárovéjantárový šperk
40. - rubínovérubínový šperk
45. - zafírovézafírový šperk
50. - zlatézlatý šperk
55. - smaragdovésmaragdový šperk
60. - diamantovédiamantový šperk


autor: M. P.