Francúzske svadobné tradície


zaujímavosti
Chcete vo svojom svadobnom plánovaní použiť niečo z francúzskych svadobných tradícií? Je to vynikajúci spôsob ako dať svojej svadbe jedinečný ráz. Krajina galtského kohúta ponúka dostatok možností na inšpiráciu.
Truhlica nadejeNevestino veno – známe ako “truhlica nádeje” z francúzskeho slova „trousseau”, ktoré znamená “uzlíček” zložený väčšinou zo šiat, ktoré si nevesta priniesla pod spoločnú strechu. Aj súčastné nevesty si do nej odkladajú nedeľné šaty, spodnú bielizeň aj oblečenie pre všedný deň.

V mnohých francúzskych mestách si ženích po nevestu príde do domu jej rodičov a odvedie si ju k oltáru. Obyčajne ich sprevádza kŕdeľ detí, ktorí budúcich manželov zasypáva stužkami, ktoré nevesta na oplátku prestriháva.

Pomarančové kvety sú vo Francúzsku symbolom panenstva ešte z čias, keď istý francúzsky veľvyslanec chcel mať na svadobnom obleku pierko a tak poslal po vetvičku pomarančovníka záhradníkovu dcéru a za túto službu jej sľúbil bohaté veno. Svoj sľub dodržal a tak si dievča na znak vďačnosti vplietlo pri svojej svadbe pomarančové kvety do vlasov, aby tak symbolicky poďakovalo stromu, ktorý jej dopomohol k výdaju. Prenikavá vôňa týchto kvetov má vraj odplašiť zlých duchov.

Počas svadobného obradu stoja snúbenci pod hodvábnym baldachýnom, ktorý má mladému manželstvu pomôcť udržať šťastie pod spoločnou strechou. Rovnaký baldachýn sa neskôr použije aj pri krste ich detí. Pred odchodom z kostola je na jeho prah rozsypaný bobkový list. V južnom Francúzsku prítomní hostia hádžu pri odchode novomanželov z kostola mince pre šťastie.

CroquembouchePri svadobnej hostine pijú manželia zo spoločného pohára známeho ako „Coupe De Marriage”, ktorý sa dedí z generácie na generáciu.

Francúzka svadobná torta sa nazýva „croquembouche” a je poskladaná z malých bochníkov z lístkového cesta preliatych glazúrou.

K veľmi starým svadobným zvykom patrí aj povinnosť pozvaných priniesť na svadobný stôl malé koláče, ktoré sa naskladajú doprostred svadobného stola do pyramídy, nad ktorou si novomanželia dajú bozk, ktorý ma symbolizovať dlhý spoločný život.

V predvečer svadobnej noci sa pod oknami mladomanželskej spálne zídu priatelia mladého páru, aby búchali na pokrievky a hrnce. Po chvíli sú vpustení dnu na pohárik a malé občerstvenie.

autor: M. P.