Rodinné dedičstvo ako súčasť svadobnej oslavy


zaujímavosti
Spomínate si ešte ako ste sa v detstve hrali na nevestu? Ako ste sa pre zrkadlom prezerali v maminých šperkov či topánkach a predstavovali ste si ako hovoríte svoje áno budúcemu ženíchovi? Aj keď už odvtedy prešlo mnoho rokov, existuje spôsob, ktorým si tento detský sen môžete vo svoj skutočný svadobný deň splniť.
nahrdelnik_01Možnože už vlastníte nejaký druh rodinného dedičstva, náhrdelník z perál od prababičky či brošňu od pratety, ktorá k vašej rodine patrí po celé generácie a vy viete, že ju pri vhodnej príležitosti odovzdáte svojím deťom. Rodinné dedičstvo môže mať najrôznejšiu podobu, od vreckovky až po jedálenský servis, ktorý ani nemusí byť ktovieako starý. Tradíciu odovzdávania rodinného dedičstva šperkov môžete začať pri najbližšej príležitosti, veď pekných spomienok nie je nikdy dosť.

Ak sa rozhodnete pre šperk, kvalita vyhotovenia je prvým rozhodujúcim kritériom pri výbere budúceho rodinného dedičstva. Základom rodinného šperku by mal byť kvalitný vzácny kov - 18-karátové zlato alebo platina, ktoré sa dobre nosia, sú dostatočne odolné voči bežnému opotrebovaniu a nemusíte im pritom venovať takmer žiadnu starostlivosť. Z drahých kameňov je dobré uprednostniť diamanty, rubíny, zafíry a topasy pred ich krehkejšími druhmi drahokamov ako sú smaragdy, perly, zirkóny alebo opály.

V tesnom závese za kvalitou vyhotovenia nasleduje nadčasovosť, preto by ste sa pri výbere vhodného šperku nemali nechať uniesť najnovšími módnymi trendami s často veľmi krátkou životnosťou. Ak je vašou voľbou diamantový šperk, či už ako prívesok alebo prsteň, nič nepokazíte ak výbrus týchto kameňov bude mať oblý tvar. Okrem prsteňov a prívesku patria medzi populárne rodinné šperky aj široké náramky, gombíkové alebo slzičkové náušnice. Pri výbere brošne sa osvedčili kvetinové, girlandové alebo stužkové vzory. Aj keď srdiečkový tvar má stále svoje čaro, môže z odstupom času pôsobiť zastaralo alebo gýčovo.

Aj klasická strieborná alebo zlatá obrúčka sa môže po vhodnej úprave stať nevšedným rodinným dedičstvom. Povedzme, že na vnútornú stranu si necháte vygravírovať svoje iniciálky, po vás tak urobí aj vaša dcéra, až nakoniec budete mať jedinečný rodinný šperk.

Vytvorenie rodinného dedičstva si vyžaduje čas a trochu premýšľania, ale všetko sa nakoniec zúročí v nadčasovom spojení s tými, čo prišli pred nami a ak nič iné, spája nás s našou minulosťou a zároveň slúži ako hodnotná spomienka na dôležité chvíle života.

autor: M. P.