Svadobné šaty


svadobné šaty
Asi každá nevesta je plná vzrušenia ale takisto i strachu, keď nastane čas výberu svadobných šiat. Výber svadobných šiat asi fascinuje každú budúcu nevestu a každá túži si vybrať tie jej vysnené ešte z čias detstva. Žiadny div, veď počas celého večera bude stredobodom pozornosti.

Šaty pre nevestu

Biele svadobné šaty boli až do 20. storočia neobvyklé a zvyčajne ich nosievali iba nevesty z najlepšej spoločnosti. Prostejšie dievčatá si v svadobný deň obliekali svoje najlepšie a najkrajšie šaty. V Európe bolo častým zvykom obliekať si ako svadobné šaty národný alebo miestny kroj. Koncom 19. storočia prišli do módy výstrednejšie svadobné šaty. Pastelové farby ustúpili množstvu nádherných odtieňov. Závoje sa stali módnou záležitosťou, predtým nosili nevesty vo vlasoch kvetiny alebo klobúky a čepce. Asi okolo roku 1912 bola svadobnou módou šedá toaleta, zdobená drobnými perličkami. V období prvej svetovej vojny sa nevesty vydávali v jednoduchých kostýmoch, doplnených rukavicami a úhľadným klobúkom. V tridsiatych rokoch sa objavil romantický štýl a s ním sa opäť ujala biela farba. Zároveň sa objavuje nová výhodná možnosť – požičiavať si šaty. Od tej doby sa svadobné šaty držia viac či menej všeobecnej a meniacej sa módy.

Nevesta s kyticouOkolo svadobných šiat existuje mnoho povier. Všetko, čo si nevesta oblečie by malo byť nové (symbol nového života). Výnimku tvorí iba niečo tradičné, niečo staré, môže to byť napríklad zdedený závoj. Rozšírené boli aj svadobné podväzky – voľne uviazaná stuha pod kolenom.
V súčasnosti poznáme mnoho spôsobov obstarávania šiat. Môžeme si ich dať ušiť alebo požičať. Pri ich výbere je dôležité zladiť predstavy s osobným typom a postavou. Ponuka je skutočne pestrá – romantické šaty s krinolínou či moderné korzetové šaty nekonvenčných strihov pre extravagantné nevesty. Dôležitá je vhodná obuv. Šperky by nemali byť príliš nápadné, mali by vkusne doladiť svadobné šaty.
Nevesta by mala mať ešte jedny pohodlné šaty, ktoré si oblečie v druhej časti svadobnej hostiny. Je možné zvoliť si aj elegantný kostým.
Trocha prepychu priamo na telo vo forme luxusnejšej spodnej bielizne snúbenca určite poteší.

Oblečenie pre ženícha

Dnešné oblečenie pre ženícha je výsledkom módy posledných rokov. V 18. storočí mal ženích z lepšej spoločnosti oblečený vínovočervený alebo modrý redingot. Pod ním sa nosila biela alebo vzorovaná vesta. Nohavice bývali svetlo hnedé alebo levanduľovo modré. Cylinder bol samozrejmosťou. Tmavomodrý alebo čierny žaket prišiel do módy až okolo roku 1880, fraky však zostali aj naďalej obľúbené v najvyšších vrstvách spoločnosti.

Oblecenie zenichaOd konca 19. storočia sa stávali stále viac populárnymi vychádzkové obleky. Nosieval sa k nim tvrdý klobúk, rukavice a kytička v klope saka. Pánska svadobná móda sa od tej doby veľmi nezmenila.
Ženích si môže svoj svadobný oblek požičať v niektorej z požičovní šiat. Za salónne obleky sú stále považované fraky, naopak smoking je najčastejšie používaný svadobný oblek. V súčasnosti však stále viac ženíchov dáva prednosť jednoduchšiemu typu obleku a to nielen v klasických farebných odtieňoch. S oblekom je nevyhnutné zladiť aj ostatnú časť odevu – košeľu, vestu, motýlika a samozrejme obuv.