Jarné upratovanie v šatníku


zaujímavosti
Šatníky po zime často pripomínajú mínové pole. Zo všetkých strán vytŕčajú vešiaky, na poličkách ležia hromady šiat, takže už ste dávno stratili prehľad o tom, aké oblečenie máte po ruke. Príchod jari je preto ideálnou príležitosťou na veľké upratovanie a doplnenie vlastného šatníka.

inventura v satnikuSpravte si inventúru

Skôr ako sa vyberiete na nákupy, urobte vo svojom kráľovstve po zime veľké upratovanie. Povyberajte všetky šaty von a roztrieďte ich na 3 kôpky: „nechám si“, „vyhodím“ a „ušetrím“. Na posledne menovanej kôpke by sa mali ocitnúť naozaj len klasické kusy, ktoré Vám ešte stále sedia a poslúžia pri zvláštnej príležitosti.

Odviate vetrom

Rozhodne sa zbavte šiat, ktoré už neladia s Vaším súčasným vkusom. Zmena je život a tak aj Váš šatník by mal v prvom rade skrývať módu pre každodenné nosenie. Nerobte si z neho „vitrínu pre pamätníkov“, ktorá by Vás hladila po duši spomienkami na časy, keď ste boli mladšíe a o 10 kilogramov ľahšie.

Veľká čistka

Všetky tričká, či už darované alebo kúpené, vo viditeľne zúboženom stave treba bezpodmienečne zlikvidovať. Neklamte samy seba, že ich ešte ponosíte. To isté platí aj o letnej obuvi s odtlačkom Vášho chodidla zvnútra a deravých, hoci pohodlných papučiach.

Nenakupujte oblečenie “sľubné kusy”

Každá žena dobre pozná pocit, keď ju pri prechádzke obchodom „oslovia“ šaty, ktoré nie celkom ladia s jej skutočnými mierami. Neodolá pokušeniu a kúpi si ich, veď ony sa po prvom praní „zbehnú“, prípadne po dlhšom nosení na kritickom mieste „povolia“. V skutočnosti sa však často nesplní žiadne z týchto zbožných prianí a v šatníku zostanú krásne, ale prakticky nepoužiteľné šaty. Naša rada preto znie, radšej podobnému mámeniu odolávajte.

Utrácajte na trvácne veci

My samozrejme chápeme, že dobrému výpredaju sa nič nevyrovná, ale napriek tomu si myslíme, že sa oplatí vyberať z trvácnych materiálov a nadčasových strihov. Veď nikdy nie sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci.

modelka v satachMajstrovstvo harmónie a súladu

Pri kombinovaní rôznych vzorov a farieb sa osvedčilo pravidlo 4:1, teda štyri jednofarebné kusy ošatenia k jednému vzorovanému. Štyri časti odevu klasického strihu doplnené jedným kusom podľa poslednej módy. Štyri vrchné časti oblečenia na jeden spodný. Ak sa budete držať tohto pravidla, budete vždy vyzerať „novo“ bez väčšej námahy.

Zostaňte sama sebou

Inými slovami, zachovajte si svoju prirodzenosť. Vôbec Vám pritom nemusí prekážať, že väčšina šatstva vo vašom šatníku je jednofarebná. Spestriť ich pomôžu vhodné topánky, opasky, šatky kabelky, bižutéria a iné doplnky.

Hľadajte rovnováhu

Pri obnove svojho šatníka by ste mali rešpektovať typ svojej postavy a vyberať si oblečenie, ktoré zvýrazní Vaše prednosti a zakryje prípadné nedostatky. Niekoľko všeobecne platných rád znie: vyhýbajte sa sukniam pod kolená, ktoré zväčšujú pozadie. Využite tmavú farbu, ktorá opticky zoštíhľuje problematické partie. Krátke nohavice nohy skracujú, dlhé ich naopak predlžujú. Pre širší driek urobia rovnakú službu nazberané blúzky.

Dámy, požičajte si občas niečo od svojho milého

Budete prekvapená, ako vhodne zvolený kus mužského odevu spestrí Váš šatník. Džínsy, svetre, flanelové košele, to všetko Vám vo vhodnej chvíli neobyčajne pristane a navyše tým verejne dáte najavo svoju náklonnosť k dotyčnej osobe a zároveň jedinečným spôsobom pohladíte jeho sebavedomie.

spracoval: M. P.