Prečo vstupovať do manželstva?


zaujímavosti
Aj keď spolužitie „bez papiera“ je už dnes bežnou záležitosťou, väčšina párov sa aj napriek neutešenej rozvodovej štatistike po niekoľkých rokoch nakoniec vezme. Prečo? Na túto otázku sa pokúsime odpovedať v nasledujúcom článku.

Stastni novomanzelia_02"Manželstvo je úžasná inštitúcia, ale ja na ňu ešte nie som pripravená"

Mae Westová, muzikálová herečka

Pádne dôvody na manželstvo

Lebo sme sa zamilovali - aj keď láska rozhodne nie je jedinou podmienkou úspešného manželstva, rozhodne patrí k tomu, čo by v manželstve nemalo chýbať.

Lebo sme pripravení na záväzok - rozhodli ste sa, že chcete spoločne kráčať životom vedomí si všetkých kladov a záporov vzájomného vzťahu.

Lebo si chceme založiť rodinu - obaja ste zakúsili bezpečný a zodpovedný vzťah a cítite, že tento vzťah má vśetky predpoklady pre zdravú výchovu detí.

Lebo máme chuť oslavovať - chcete sa so svojou rodinou a priateľmi podeliť o svoje šťastie a vzajomnú oddanosť.

Lebo je ten správny čas - máte pevný a bezpečný vzťah a manželstvo považujete za jeho logické vyústenie.

Novomanzelsky bozkPochybné dôvody na manželstvo

Chceme si svoj vzťah “poistiť” - pokiaľ váš vzťah nefungoval už pred manželstvom, nič vám nezaručí, že sa niečo zmení po manželstve. Možno bude pre vás ťažšie sa rozísť, ale to ešte neznamená, že budete šťastnejší.

Bojíme sa zostať sami - niektorí ľudia vstupujú do manželstva zo strachu pred samotou. Niekedy je však lepšie "zostať na ocot" ako sa trápiť v "skazenom náleve".

Chceme zostať spolu kvôli deťom - je síce pravda, že úplná rodina je pre dieťa to najlepšie prostredie, ale rodina bez lásky mu nemusí vytvoriť to naideálnejšie prostredie pre život.

Chceme veľkú svadbu - veľká svadba a nevesta v bielom môže byť síce "ako z rozprávky" ale trvá to len jediný deň. Manželstvo je naproti tomu celoživotná záležitosť.

Potrebujem sa “uzdraviť” z prvého manželstva - niektorí ľudia si chcú druhým manželstvom dokázať, že "na to majú". Pocit istoty by však nemal vzchádzať z vonkajších okolností, tie sú často nestále a premenlivé.

Obavy a očakávania

Manzelsky bozkRovnako dobre ako byť poctivý v otázke motivácie k životu vo dvojici, je mať reálne očakávania v tom, čo príde po ceste k oltáru. Nájdu sa ľudia, čo za vysokými rozvodovými štatistikami nereálne očakávania mladomanželov, to však nemusí byť vždy pravda.

Pokiaľ máte ako partneri cieľ spoločné očakávanie, stále môžete pracovať na ich naplnení, ale ak obaja očakávate od toho druhého niečo iné. jeden vždy zostane sklamaný.

Všetky očakávania môžu byť ovplyvnené mnohými vecami vrátane skúseností vašich priateľov, vašich vlastných predošlých vzťahov alebo obrazmi z masmédií. Najdôležitejším modelom vzťahom pre každého z nás je však naša rodina.

Už ako malé deti pozorujeme manželstvo svojich rodičov a prijímame tak dojmy, ktoré sa ukladajú hlboko v našom podvedomí a len čakajú na príležitosť kedy „vyskočiť“ a ten najvhodnejší čas je práve naše vlastné vzťahy.

Obavy z toho ako dopadne to vaše manželstvo sú preto úplne prirodzené, veď manželstvo patrí k najväčším životným rozhodnutiam ale pokiaľ budete k svojmu partnerovi dostatočne úprimný a otvorený a budete sa vzájomné podporovať ešte nie je všetko stratené.

autor: M. P.