Titánové a volfrámové svadobné obrúčky


svadobné prstene
Titán a volfrám sa v zlatníctve považujú za modelové kovy, keďže ich použitie v tomto odvetví nie je dlhšie ako 10 rokov. V uvedenom období si stihli získať značnú popularitu a tak vám aj dnes prinášame článok o prednostiach týchto revolučných kovov.
titanovy prsten01Medzi výrazné prednosti prsteňov z titánu a volfrámu patria:

Tvrdosť

Oba spomenuté kovy sú v porovnaní s tradičným zlatom, striebrom či platinou vo svojej čistej forme oveľa tvrdšie a volfrámovú obrúčku možno skutočne poškodiť možno asi len diamantovým hrotom.

Tvarovateľnosť

Titán je tvárnejší ako volfrám, takže napríklad pri dopravnej nehode sa titánový prsteň ohne a volfrámový rozpadne na drobné úlomky. Ak teda hovoríme o takýchto prípadoch, je bezpečnejšie nosiť volfrámový prsteň.

Dobrá tolerancia

Ľudí tak ako pri strieborných šperkoch môže zaujímať, že titánové prstene sú dobre tolerovateľné a niektoré volfrámové zliatiny môžu obsahovať kobalt, ktorý je pre malú skupinu ľudí alergénom.

Nízka váha

Titán je ľahší ako volfrám alebo presnejšie, má nižšiu volframovy prsten01hustotu. Titánová zliatina je o 43 % ľahšia ako nehrdzavejúca oceľ a volfrámová zliatina je o 90 % ťažšia ako nehrdzavejúca oceľ.

Zafarbenie

Titan reaguje s rôznymi chemikáliami a vytvára rôznofarebné zliatiny. Volfrámové prstene sa obyčajne predávajú len v čiernej farbe.

Cena

Titánové obrúčky bývajú lacnejšie ako volfrámové hlavne kvôli spôsobu výroby. Volfrámové šperky sa totiž vyrábajú pri vysokej teplote, ktorá sa dosahuje vo vákuu alebo vodíkovom prostredí.

Úprava veľkosti a gravírovanie

Titánové prstene môžu byť gravírované naopak gravírovanie volfrámového prsteňa je veľmi náročné a slabo viditeľné.

autor: M. P.