Fotografa nájdete podľa odporúčania priateľov a známych, alebo podľa ukážok majstrovstva miestnych fotografov. Ako sa však v tej spleti odporúčaní a predložených fotografií vyznať? Ako mať najkrajšie svadobné fotografie? Čítajte ďalej...
Požiadali vás, aby ste na svadbe vašich priateľov urobili zopár obrázkov?.
Nasledujúce riadky môžu pomôcť aj vám.
Nájsť dobrého fotografa, ktorý má voľný termín práve v deň vašej svadby, nie je jednoduché. Preto je dobré začať hľadať
9 až 12 mesiacov vopred.
Keď sa rozhodnete kontaktovať nejakého fotografa, prvé, čo vám asi príde na um je: pozriem si jeho práce a rozhodnem sa. A tak vám fotograf (ale kľudne to môže byť aj fotografka) ukáže obrázky svadobných párov v ateliéri, či niekde vonku na lúke. Obaja sa tvária smrteľne vážne, ženích vyzerá akoby raňajkoval pravítko, prípadne sa obaja utápajú v rozkvitnutej zeleni. Okrem dobrého pocitu, ktorý máte z predložených fotografií, by možno nebolo na škodu, ak si budete všímať niekoľko ďalších detailov.
Ateliér či exteriér?
Na ukážkach z
ateliéru si pozorne všimnite použité
rekvizity - kreslo, pozadie (pozor na opadanú omietku), kvet (je ešte stále živý?), koberec. Ak sa vám nepáčia informujte sa, či je možné mať fotografie s použitím iných dekoračných predmetov, prípadne, či si môžete priniesť niečo vlastné, srdcu blízke.
Okrem klasickej pózy a vážnych tvárí ako na pohrebe, si skúste vyskúšať aj niečo iné. Videla som veľmi peknú fotografiu z ateliéru:
On stál čelom k objektívu, ona z profilu, po jeho pravom boku. Pravou rukou ho chytila za plece, pozerala sa smerom k fotoaparátu a nenútene sa usmievala.
Fotografie z
exteriérov sú v súčasnosti veľmi populárne. Krásne prostredie pre peknú fotografiu ale nestačí.
Počasie sa rozhodujúco podpíše na kvalite fotografie. Možno sa vám bude zdať, že slnečné poludnie je pre dokonalé fotografie ako stvorené. Opak je však pravdou.
Ostré slnko vytvára ostré svetlo a tiene, teda príliš veľké kontrasty. Najlepšie je
rozptýlené svetlo, keď je pod mrakom. Vtedy sa vyhnete aj problému, že na fotke vidno tieň fotografa, čo sa však profesionálom nestáva.
Ďalej si všímajte, či obom mladomanželom vidno poriadne do tváre, či vlasy padajúce do čela nevytvárajú podivné tiene (tieň by mal fotograf odstrániť bleskom). Pamätajte,
najdôležitejší na fotografii je svadobný pár - nie trávnik a kvety okolo, nie kaštieľ v pozadí, či nebodaj nejakí náhodilí svedkovia.
Ženích aj nevesta by mali mať na fotkách celé ruky aj nohy, nemali by mať parohy z konárov v pozadí. Na fotke má byť len to, čo tam skutočne patrí a fotograf má mať premyslené, skôr než stlačí spúšť, čo má na obrázku byť.
Aj pre
momentky z hostiny platia určité pravidlá. S bleskom treba vedieť správne zaobchádzať. Skúsený fotograf to vie, a preto sa na jeho fotografiách s bleskom nenachádzajú žiadni černosi schovávajúci sa za postavu v popredí. Inými slovami na fotografiách nemá byť vidno
tieň, ktorý pri fotení s bleskom vzniká.
Tiež pozor na ryby - fotografie svadobčanov, ktorí už-už idú strčiť chutné sústo do úst, a preto ich majú otvorené ako ryba na suchu.
Ak si pozývate fotografa na fotenie hostiny, odovzdajte mu vopred zoznam hostí a požiadajte družbu, aby upozornil na rodinných príslušníkov, priateľov ... Tiež mu dajte zoznam
nutných záberov.
Zábery zo svadby
- Nevesta sa oblieka, prípravy doma - skúste fotky s odrazom v zrkadle, môžu zaujímavé.
- Príchod do kostola/sobášnej siene
- Slovko ÁNO - fotografia, na ktorej budete mať ústa otvorené ako ryby, je lepšie ju vynechať.
- Výmena prstienkov - netradičný detail ruky môže oživiť váš fotoalbum.
- Bozk v kostole/sobášnej sieni - obyčajne na tomto obrázku nikoho poriadne nevidno.
- Svadobčania - je lepšie, ak vám fotograf spraví ich zábery pred začatím zábavy, kým sú všetci svieži a upravení. Inak budete mať na fotkách spotené tváre rozjarených príbuzných.
- Zametanie rozbitého taniera - pozor na fotografie vášho "pozadia". Nič nepokazíte, ak sa dohodnete na pózovaní s metlou a črepinami na dlážke.
- Jedenie spoločnej polievky - namiesto otvorených kaprích úst si nechajte radšej spraviť obrázok, kde zapózujete s lyžicou a šťastným úsmevom.
- Tanec - pozor na fotografiu dlážky a stropu. Nech fotograf radšej použije zoom. Opäť odporúčam radšej zapózovať, aby z vám bolo vidieť aj niečo iné ako chrbty
- Na spoločné fotografie je výborné využiť schodisko alebo balkón.
- Ďalšie dokumentárne fotografie - s príslušníkmi oboch rodín, s priateľmi, so sobášiacim, presonálom reštaurácie, prenesenie cez prah, hádzanie kytice, a mnohé ďalšie zvečnenia vašich svadobných okamihov.
Rady, čo sa zídu
Ak sa sobášite v kostole, spýtajte sa, či je tam fotografovanie
povolené.
Aj keď chcete mať veľa momentiek, je dobré si uvedomiť, že potom na obrázkoch môžete vyzerať všelijako. Nie je na škodu nacvičiť si výraz tváre alebo pózu, pri ktorých ste s vaším výzorom spokojní, už dopredu pred zrkadlom. Máte tak väčšiu šancu, že mnohé fotografie nevyhodíte do smetného koša.
Ak požiadate príbuzného alebo priateľa, aby vás odfotil vaším prístrojom, ubezpečte sa, že s aparátom vie narábať. Požiadajte ho, aby sa so stlačením spúšte neponáhľal. On si premyslí, čo vlastne chce odfotiť a vy sa stihnete "naštelovať".
Ak sa vám štýl fotografií daného fotografa nepáčia, radšej si zožeňte iného. Je veľmi ťažké zmeniť štýl na požiadanie.
Čiernobiele či farebné? Čiernobiele sú stálejšie, ale ak sa rozhodnete pre digitálnu fotografiu, je to jedno. Jednak farebné fotografie môžu byť kedykoľvek zmenené na ČB a navyše vytlačené digitálne fotografie majú tiež vynikajúcu stálosť farieb.
Požiadajte fotografa, aby sa náležite obliekol. Pamätám sa na našu stužkovú pred rokmi - dievčatá vo večerných šatách, chlapci v oblekoch a fotograf v rifliach.
V písomnej objednávke nezabudnite na odsek, čo
v prípade poškodenia materálu. Vzácne fotografie vám to nevráti, ale aspoň trochu vám to bude kompenzovať stratu.
Klasický fotoaparát - je k dispozícií niekoľko formátov: kinofilm (obyčajný fotoaparát, ktorý pozná každý z nás), stredný formát, veľký formát. Čím väčší formát, tým lepšie sú na fotografii zachytené detaily, napríklad nádherná výšivka šiat nevesty. A samozrejme, čím väčší formát, tým lepšie a väčšie zväčšeniny sa dajú vyhotoviť
Je dobré tiež poznať spôsob vyvolávania fotografií - ak ich fotograf vyvoláva sám vo svojej tmavej komore, dokáže tak z negatívu vydolovať oveľa viac.
"Digitál" - čím ďalej rozšírenejší a poskytujúci obrovské možnosti. Dodatočná retuš, či dokonca fotomontáž je jednoduchá a rýchla a môžete si ju spraviť aj sami doma. Ak ste si vybrali fotografa, ktorý vás odfotí digitálnym fotoaparátom, informujte sa na
počet pixelov. Pixely určujú vlastne formát digitálu, 5 megapixelov stačí na fotografie klasického formátu 10x15cm, ba aj na väčšie rozmery. Nezabudnite sa spýtať na digitálny fotolab v okolí. Fotografie urobené v takomto fotolabe už nemožno odlíšiť od tých klasických.
A čo s fotografiami?
Skúste si nechať spraviť tri
svadobné fotolabumy: jeden pre vás, jeden pre jej a jeden pre jeho rodičov.
Je milé, ak každý svadobčan dostane ďakovný list s vaším svadobným portrétom, či spoločnou svadobnou fotografiou. Portréty môžete poslať aj tým, čo sa na obrade nezúčastnili. Ak chcete ukázať celému svetu, akí ste boli šťastní v ten deň, prezentujte fotografie na Internete. Mnoho serverov ponúka web-priestor zadarmo.
Určite aj návštevníci svadba.sk sú na vaše obrázky zvedaví!
Takže pozor, vyletí vtáčik! Cvak!