Ako sa rodia diamanty


zaujímavosti
V dnešnom článku Vám povieme ako k nám prichádzajú najvzácnejšie z drahokamov, či už sú prirodzené alebo umelé. Diamanty ako ozdobu ľudia využívajú už od čias indiánskych civilizácií, ale systematicky ich ľudia ťažia len asi 1000 rokov.
Diamant_02Verte či nie, základom každého bezfarebného trblietavého kamienka je uhlík totožný s tým, ktorý nájdeme v takej bežnej a každodennej veci, ako je ceruzka. Jediný rozdiel je v usporiadaní jeho atómov, ktoré je pevnejšie vďaka vysokým tlakom a teplote v podzemných náleziskách diamantov, niekedy aj 180 kilometrov pod povrchom zeme.

Okrem vysokého tlaku a teploty hrajú pri vzniku prírodných diamantov svoju rolu aj minerály ako železo, dusík alebo síra, ktoré určujú farbu a priezračnosť budúceho drahokamu. Medzi farebnými diamantmi sú najvzácnejšie ružové. Diamant rovnakej farby venoval Ben Affleck Jenifer Aniston a zaplatil za neho asi 3 milióny dolárov.

Výroba umelých diamantov začala niekedy v 60-tych rokoch minulého storočia a postupne sa skutočne podarilo vyrobiť umelé kryštály tvrdšie ako prírodný diamant pomocou zmesi vodíka a metánu procedúrou, ktorá trvala približne deň. Hotové kryštály dokázali dokonca poškodiť nástroje, ktorými boli vyrobené.

autor: M. P.