V predstavách často chceme, aby si budúci svokrovci s našimi rodičmi v priebehu desiatich minút našli desať spoločných tém a nastala dokonalá pohoda. Na nejaké ťahanice okolo príprav na svadbu ani nepomyslíme, veď naši rodičia sú predsa rozumne uvažujúci ľudia. Nemajú žiadne predsudky z minulosti a pre svoje deti chcú len to najlepšie.
Predstavy sa však často rozchádzajú s realitou. V mnohých svadbou vytvorených rodinách sa väčšinou členovia navzájom rešpektujú a nehrozia veľké konflikty, ale bohužial ani veľké prejavy náklonnosti. Mnohých predstáv o vzájomných vzťahoch oboch rodín sa musíme časom vzdať, ale aj tak sme často spokojní s tým ako časom vyzerajú.
„Veľa ľudí rozmýšľa podobne“ dodávajú sociológovia. Veríme, že tak ako rodičia majú radi nás, vytvoria si prirodzene aj dobrý vzťah s rodinou nášho partnera. Opak nás často veľmi zaskočí.
Pre mnohých je ťažké vzdať sa svojich predstáv. Aj keď ste s manželom rovnakého vierovyznania a žiadny z vašich rodičov nie je rozvedený, mohlo by sa zdať, že dnes keď sú manželstvá medzi rôznymi národnosťami, rasami a náboženstvami bežné, zbližovanie rodín budúcich manželov by nemal byť problém, ale nie je to tak.
V rade zlomových udalostí rodinného života je podľa sociológov manželstvo pre počet zmien, ktoré so sebou prináša považované za krízu. Budúci manželia dúfajú, že táto kríza „prehrmí“ počas prvého veľkého stretnutia obidvoch rodín. Trápia sa otázkami typu: „Padnú si naši do oka? Nájdu spoločnú reč?
V skutočnosti sa ale vzájomný vzťah oboch rodín začína dávno pred tým ako sa naozaj stretnú. Všetkým, čo prezradíte o rodine toho druhého, kde bývajú, čím sa živia, pomáhame tomu druhému vytvárať si vlastnú predstavu o jeho budúcich príbuzných. Musíme sa teda zmieriť s faktom, že sa týmto spôsobom obidve strany vzájomne „oťukávajú“, aby nakoniec všetko skončilo konštatovaním: „Oni nie sú ako my“.
Hlavu hore! Všetkému sa dá včas pomôcť keď napomôžete budovaniu pozitívnej predstavy o budúcich svokrovcoch vyzdvihovaním spoločných, alebo aspoň podobných záujmov obidvoch strán. Majú vaše rodiny spoločnú záľubu, čítajú rovnaké knihy, alebo majú radi rovnaký filmový žáner? Využite to.
V prípade, že so svojimi budúcimi svokrovcami nemáte práve najlepšie vzťahy a niektorí z Vašich rodičov sú rozvedení, prípadne v druhom manželstve, je vaša situácia o to ťažšia, no jednako by ste sa mali usilovať hovoriť o nich v čo najlepšom svetle. Vyhnete sa tým totálnej katastrofe pri prvom stretnutí. Ak Vás správanie matky Vášho snúbenca privádza do nepríčetnosti, nehovorte o tom rodičom. Vyžalujte sa radšej priateľke.
Ak sa už stalo, že Vaši rodičia počujú len samé ponosy na budúcich svokrovcov, skúste im to trochu „vyžehliť“ a odkryte aj ich pozitívne stránky. Príprava na manželstvo viac ako čokoľvek iné preverí nakoľko sme naozaj dospelí. Ak to vyzerá, že Vaši budúci svokrovci sa nezhodnú s vašimi rodičmi, nezabudnite, že vychovali osobu, ktorú milujete a jedného dňa v budúcnosti budú starými rodičmi Vašich detí.
Váš snúbenec je obyčajne verným obrazom „komunikačných šumov“ s budúcou svokrou. Istá Zuzana predstavila svojho vyvoleného Mariána od prírody srdečnej a družnej rodine. Ale Marián vyrastal vo formálne založenej rodine s jasne vymedzenými vzťahmi medzi rodičmi a deťmi. Nečakaná otvorenosť a družnosť Zuzaniných rodičov ho ohromila natoľko, že sa ďalším stretnutiam začal vyhýbať, až kým mu Zuzana citlivo nevysvetlila, že jej rodičia im nechcú zasahovať do rodinného života, len jednoducho sú radi v ich spoločnosti. Dlho trvalo aj Zuzaniným rodičom kým sa naučili krotiť svoju družnosť pred Mariánovými rodičmi a neprivádzať ich do rozpakov.
V podobnej emocionálne vypätej situácii je dobré stanoviť si realistické ciele. Zuzanini rodičia by sa s Mariánovými rodičmi pravdepodobne nikdy nechceli stretnúť ak by ich dcéra nemilovala Mariána. Súčasťou realistického pohľadu na vec je aj nepodceňovanie rodičov. Zuzana si myslela, že s jej družnými rodičmi si dobre porozumie každý, ale mýlila sa. Rovnako je nerealistické očakávať od Mariánových rodičov, že sa kvôli láske svojho syna podstatne zmenia. Niekedy je síce povrchný ale bezkonfliktný vzťah jedinou reálnou možnosťou komunikácie obidvoch rodín.
Na záver ešte niekoľko typov na prvé stretnutie. Povedzme, že sa naši ešte nikdy nestretli a máte možnosť vybrať miesto stretnutia. Zvoľte také, kde „nikto nie je doma“, napríklad reštauráciu. Ďalší dobrý nápad pri predstavovaní rodičov je „nadhodiť“ vhodnú konverzačnú tému a uľahčiť tak obidvom stranám prvý kontakt. Ako vo všetkom aj tu treba poznať správnu mieru, pozorne počúvať a nechať po počiatočnom impulze veci vlastný priebeh.
Pri svadobných prípravách sa tiež oplatí nezabúdať na tri základné pravidlá: Buďme citlivý k názorom svojich rodičov, dohodnime si vopred vzájomné hranice kompromisu s nimi, ale predovšetkým nezabúdajme , že svadba nie je len o „dni D“, ale o všetkých ostatných dňoch po ňom. Nielen o vzťahu nevesty a ženícha, ale aj o dobrých vzťahoch medzi ich najbližšími.
Autor: M. P.