Svadba v Holandsku


zaujímavosti
Holandsko je nielen krajina tulipánov, veterných mlynov a nekonečných húfov bicyklov, je to aj krajina, v ktorej už dva roky žijem. Za ten čas som sa už prestala na túto krajinu dívať očami turistu, ale začala som si všímať aj holandský spôsob života.

Ako sa svadbia Holanďania?

Veterny mlynZ môjho pozorovania vyplýva, že domáci obyvatelia sa do ženenia či vydaja nehrnú. Rozhodne tu neexistujú predsudky o tom, dokedy má byť dievča pod čepcom, lebo inak z nej bude stará dievka. Inak by podľa našich slovenských meradiel skoro každá Holanďanka už bola na ocot. Väčšinou tu ľudia žijú spolu nadivoko, o čo sa pričinila aj benevolentná a liberálna holandská politika. Ak sa však dvaja napokon rozhodnú pre sobáš, vyzerá to nasledovne:
Dozvedela som sa, že o termín vo vhodnom čase, teda sobota poobede, je veľká bitka, či skôr treba „vystáť frontu“. Termín si dvojice musia vybrať už rok vopred, ak sa pravda nechcú sobášiť v stredu o deviatej ráno... Obrad sa koná podľa toho, ako sa mladí dohodnú, buď na radnici, alebo aj v kostole. Eindhovenská radnica má úplne novú sobášnu sieň, ale pre mňa je to miesto na míle vzdialené od romantiky – sklo, kov a na stenách miesto obrazov ploché obrazovky, kde vám premietnu čokoľvek, na čo si zmyslíte. Ak sa snúbenci rozhodnú pre sobáš v kostole, predchádzajú samotnému obradu stretnutia s kňazom, presne tak ako na Slovensku. Kňaz sa snaží z rozhovorov so snúbencami zistiť, či ich túžba uzavrieť manželstvo v kostole je naozaj úprimná a založená na kresťanskej viere. Potom nasledujú predmanželské poučenia. Úplne nezvyčajné sa mi zdalo, keď som sa dozvedela, že Holanďania môžu mať civilný sobáš aj v kostole. V Holandsku je niekoľko kostolov, kde je umožnené aj tým, čo sa pre civilný sobáš rozhnodnú, vychutnať si atmosféru kostola. Mne osobne sa to zdá čudné, ale v tejto krajine je naozaj možné všeličo – aj sobáš gayov či lesbičiek...

Svadobné služby

Asi nie je krajšej starosti ako vybavovať svadbu. Aj môj svadobný deň sa blíži, a tak som sa zásobila časopismi a začala skúmať, aké sú možnosti v Holandsku. Narazila som na dva svadobné časopisy: Trouwen (Svadba) a Voor de Bruid (Pre nevestu). Vychádzajú raz za tri mesiace a obidva ponúkajú skoro to isté: Zaujímavé bolo pre mňa objednanie svadobného boxu. Je to krabica, ktorej obsah tvorí časopis o kozmetike pre nevesty, knižočka so svadobnou etiketou a adresárom a kopec zľavových kupónov vybraných podľa miesta bydliska zasnúbenej dvojice. Všetko je to pre svadobný pár zadarmo.
Okrem toho existuje v Holandsku putovná výstava o svadbe Love and Marriage Beurs, kde opäť nájdete všetko – šaty a obleky, svadobnú dopravu od veteránov až po doubble-decker, pestrú ponuku kaštieľov, kde môžete usporiadať hostinu, ponuku cukrárov, zlatníkov či predaj svadobných konfiet. Súčasťou výstavy je aj módna prehliadka.
Vyber siatSvadobné salóny je asi to najvzrušujúcejšie, s čím sa nevesta stretáva počas svadobých príprav. V Holandsku sa musíte vopred objednať. Predavačky sa tu nenazývajú predavačkami, ale poradkyňami, lebo majú vraj pomáhať s výberom šiat. Uvidíme, či pomôžu aj mne...
Zlatníctiev ponúkajúcich prstienky je v každom meste neúrekom. Odborníci radia navštíviť len pár v centre, väčšinou každý ponúka podobné obrúčky. Okrem svadobných obrúčok, ktoré su poriadne drahé, si môžete kúpiť aj lacnejšie Vriendschap Ringen (prstene priateľstva), priznám sa, rozdiel okrem ceny som medzi nimi zatiaľ nepobadala...
Výhodou Holanďanov je, že kedysi toto kráľovstvo bola koloniálna veľmoc. A tak dnes si holandskí mladomanželia vychutnávajú svadobnú cestu zväčša na Arube, ostrove pri pobreží Venezuely. Vraj je to veľmi romantické miesto.

Rozpočet

Možnosti ako prežiť svadobný deň v Holandsku sú široké, ale všetko samozrejme závisí aj od finančných možností snúbencov. Priemerná holandská svadba vyjde na (a teraz sa podržte) 17 000,- euro. Asi preto sa termín sobáša objednáva tak dopredu – celý další rok dvojica musí šetriť. Najväčšia položka v rozpočte je, tak ako u nás, hostina. Asi preto uprednostňujú Holanďania jednoduchú party pred bohatou hostinou.

Svadobná hostina alebo party

Mala som to šťastie a zúčastnila som sa aj ja na chvíľku jednej svadobnej party. Zábava bola výborná, do tanca hrala živá hudba, ktorú Holanďania uprednostňujú pred DJ-om. Niektorí tancovali, niektorí postávali okolo, popíjali a rozprávali sa. Žiadne uplatňovanie zvykov, iba voľná zábava – party. Bolo mi to trochu čudné, aj keď na druhej strane v Holandsku sa ani Vianoce nespájajú s tradíciami.
Novinkou bolo pre mňa, že mladomanželia mali pri vchode do reštaurácie Svadobnú knihu hostí, kde sme aj my napísali naše blahoželanie.
A veľa šťastia, lásky a dobrú náladu pri vybavovaní vašej svadby
želám teraz aj vám!