Prečo utrácame svoje peniaze


financovanie




Zamysleli ste sa už niekedy na tým ako utrácate svoje peniaze? Väčšina z nás by pravdepodobne nevedela na počkanie podať vyčerpávajúcu odpoveď. Motívov pre míňanie je veľa a nasledujúci zoznam „rozhadzovacích“ zlozvykov rozhodne nie je vyčerpávajúci, ale môže byť vhodnou inšpiráciou pre tých, ktorí si chcú zistiť, kam sa pravidelne rozkotúľajú ich poctivo zarobené korunky.

peniazeŠťastie si nekúpime

Tejto “pasce“ sa z času na čas chytí každý. Reklamné šoty v televízii, veľkoplošné plagáty popri ceste, letáky v supermarketoch a v neposlednom rade aj elektronická „prúžková“ a kontextová reklama, či celý rad ďalších prostriedkov internetového predaja sa nás snažia presvedčiť o tom, že práve ich produkt nás urobí spokojnejšími a šťastnejšími.

Sme netrpezliví

Mnoho ľudí si chce jednoducho urobiť radosť. Niečo im „padne do oka“ a hneď to musia mať bez ohľadu na to či si konkrétny výdavok práve môžu dovoliť alebo nie. Sú to nedočkavci, ktorí neváhajú riskovať „prievan v peňaženke“ či bremeno úveru, ktorý treba dlhodobo splácať.

Cítime sa previnilo

Najmä medzi rodičmi sa nájdu takí, ktorí častými pozornosťami pre svojich potomkov zaháňajú pocit viny z toho, že svojím deti z ľubovoľných príčin nemôžu venovať toľko času, koľko by chceli. Tento prístup má však jeden háčik. Obdarovaní väčšinou vycítia zištný motív za ponúkaný dar. Preto je lepšie zbaviť sa pocitu viny zmenou prístupu, ako obaľovať ho do nákladných náplastí.

Čo sme my horší ako...?

Ani rozhadzovanie kvôli lepšiemu rodinnému imidžu sa niektorým z nás nevyhýba. Veď nechceme byť horší ako naši susedia či dobrí známi. Ako sa hovorí, každá minca má dve strany. Na tej odvrátenej sa tí, ktorým sa chceme vyrovnať, môžu zubami nechtami usilovať „tromfnúť“ nás.

Nevieme povedať nie

Niektorí ľudia nevedia čeliť konfrontácii. Potomok chce hračku podľa poslednej módy, manželka pomocníka do kuchyne a kamarát požičať peniaze do výplaty. A odmieta sa ťažko (teda prinajmenšom vlastnej manželke).

peniaze v nadobe_tsp106597772Nechce sa nám

Človek je od prírody spoločenský, ale aj pohodlný. Namiesto toho, aby sme si pred väčšou investíciou urobili „prieskum trhu“ a nadobudli tak prehľad o pomere cena/výkon, vezmeme prvú vec, čo nám príde do cesty. A často nám potom zostanú len oči pre plač.

Veď mi ešte niečo príde

Hoci toho v peňaženke veľa nemajú, veľa ľudí je pevne presvedčených o tom, že im čoskoro nejaké peniaze prídu a tak si doprajú aj to, čo nedokážu zaplatiť „na drevo“. Vrodená bezstarostnosť im dá často zabudnúť na úroky. Keď potom peniaze neprídu v predpokladanom čase, čakajú ich naozaj „horúce“ chvíle.

Máme na to „právo“

Za nekontrolovanými nákupmi sa môže skrývať aj pocit, že na to „máme právo“, veď sme si to nedožičili, keď sme boli deti a na strednej škole sme každú korunu obrátili trikrát. Teraz máme konečne svoje prvé zamestnanie a vlastný príjem, z ktorého si môžeme dožičiť aj s rizikom úveru.

Pocit autority

Niektorí ľudia míňajú obrovské sumy peňazí len preto, aby sa cítili dôležití. Kreditné karty im hladia ego a vôbec pri tom nie je dôležité, či sú schopní aj svoje „dlhy“ pravidelne splácať.

Toto sú len niektoré z dôvodov prečo ľudia utrácajú. Je len málo takých, čo pre rozhadzovanie majú len jeden dôvod. Podstatné je nájsť v sebe dostatok motivácie a úprimnosti pri revidovaní svojho súkromného rozpočtu.

spracoval: M. P.