Páni, na slovíčko...


svadobné šaty
Svadobná príležitosť alebo bežný ples majú svoje zvláštnosti, pri ktorých je potrebné dohliadať na pravidlá spoločenskej etikety. Tá v sebe zahŕňa i výber oblečenia prislúchajúci k udalosti, ku ktorej sa viaže. Na čo teda staviť, aby sme sa vyhli spoločenskému faux pas?

pansky oblekDobrý oblek

Predovšetkým kvalitný materiál a precízne vypracovanie. Dnes je na trhu množstvo oblekových materiálov s vynikajúcimi vlastnosťami: ľahký kašmír, chladivá bavlna, pružný a nekrčivý mohér, luxusný hodváb... Kto sa len trochu vyzná v obliekaní vie, že na dobre ušitom obleku sa gombíky na rukávoch saka dajú rozopínať, väčšinou z troch alebo štyroch dva spodné. Majiteľ takéhoto obleku spravidla necháva ten posledný zámerne rozopnutý, aby upozornil, že ten jeho oblek je dobrý, kvalitný a hlavne drahý.

Kvalitná košeľa

V prvom rade sa pri výbere vyhnite košeli s golierom na zapínanie, tá sa ženíchovi, ani do spoločnosti nehodí. Ak sa nevyznáte v značkovom oblečení a chcete si kúpiť kvalitnú pánsku košeľu, podľa možnosti si ju starostlivo obzrite. Okrem potrebnej základnej veľkosti dbajte na to, aby vám bol dostatočne dlhý rukáv, ktorého manžeta by mala rovnomerne vyčnievať spod saka asi 1 cm. Správne ušitá obleková košeľa má odnímateľnú výstuž previsu golierika, ktorá mu zaisťuje správnu klenbu a zabraňuje chýbaniu špičiek. Ďalšími znakmi kvality je správne nadväzovanie vzoru (prúžky a káro) košieľ a dostatočne husté švy, pretože sú trvácnejšie.

Viazanka alebo motýlik?

Záleží, čo si obliekate. Ku smokingu patrí čierny motýlik, ku fraku motýlik biely. V prípade motýlika nezabudnite, že k nemu sa hodí košeľa so stojačikom a ohrnutými špičkami. Klasický oblek si zase žiada kvalitnú hodvábnu viazanku, farebne zladenú s vestičkou. Ženíchovi sa v žiadnom prípade nehodí čierna alebo výrazne vzorovaná. Radšej si vyberte elegantnú, lesklú s jemným vzorom, alebo šál. Známkou kvality viazanky je nekrčivosť, ktorú si pri nákupe ľahko overíte jemným pokrčením rukou.

Nohavice

Nohavice si vyberte užšie, rovného strihu a bez záhybov v páse. Manžetové sa bežne nosia k oblekom na každý deň, k smokingu, žaketu a fraku sa však nehodia. Ženíchov spoločenský oblek vylučuje manžety na nohaviciach, pretože hladké puky padajúce na topánky pôsobia elegantnejšie a slávnostnejšie. Dvojradový oblek donedávna manžety priam vyžadoval, ak ich však neobľubujete, ani tu nie sú povinnosťou. Okrem toho hlavne nižším postavám skracujú nohy.

Topánky

Zle zvolené topánky narušia perfektný zovňajšok. Tie najkvalitnejšie sú vyrobené z kože, ktorá je rovnako kvalitná vo vrchnej vrstve, podrážke i vo výstuži. Umelá výstuž síce topánky zlacňuje, ale nedýcha, neabsorbuje pot a rýchlo sa zničí. Ku spoločenskému oblečeniu sa hodia čierne alebo farebne zladené lesklé poltopánky na šnurovanie, s tenkou podrážkou a pretiahnutou, ale oblou špičkou.

autor: Bibiána Želisková