Tucet mýtov o nevere


po svadbe
Sociológovia odhadujú, že približne 4 % populácie tvoria monogamní jedinci, ktorí dokážu zostať svojmu partnerovi po celý život verní. Pre mlčiacu väčšinu je však nevera bežnou súčasťou medziľudských vzťahov. Aj v tejto oblasti sa nájdu najrôznejšie mýty, ktoré by sme dnes chceli uviesť na pravú mieru.
parMýtus prvý: Partneri sa uchyľujú k nevere, pretože im doma niečo chýba

Budete sa čudovať, ale toto tvrdenie platí vo väčšej miere o ženách ako o mužoch. Ženy v dlhodobo neuspokojivom vzťahu majú vraj podľa istého prieskumu k nevere bližšie ako muži. Až 56 % neverníkov, ktorí si nenechajú ujsť žiadnu príležitosť tvrdí, že ich manželstvo je spokojné. Na rovnakú otázku kladne odpovedalo len 36 % opýtaných neverných manželiek.

Mýtus druhý: Muži sú neverní častejšie ako ženy

V minulosti toto tvrdenie možno platilo, ale dnes sa misky váh začínajú vyrovnávať. Prečo? Ženy podvádzajú z rovnakých dôvodu ako muži. Neslušný a možno práve preto tak lákavý románik je pre slabšiu polovicu ľudstva vítanou príležitosťou k čomusi novému, k malému rozptýleniu či roztopašnej „odplate“ nevšímavému manželovi. Vášnivý milenec môže byť náhradou za chladného manžela. Dni, keď si ženy dvíhali sebavedomie „iba“ drahou kozmetikou, či kaderníkom, sú nenávratne preč.

Mýtus tretí: Príčinou nevery je obyčajne túžba po ozvláštnení milostného života

Väčšina románikov skôr či neskôr pri sexe skončí. Ten však málokedy býva prvotnou príčinou, prečo sa jeden z partnerov rozhodne „zahnúť“. Obyčajne si týmto kompenzuje niečo, čo mu pri rodinnom krbe chýba. To „čosi“, čo býva príčinou nevery, sa obyčajne veľmi ťažko definuje a niekedy ani neverník sám nevie po čom vlastne túži. Nájdu sa takí, čo podvádzajú svojich „dokonalých“ partnerov práve preto, že majú ich „dokonalosti“ po krk. Iní hľadajú stratenú mladosť či spomienku z detstva.

Mýtus štvrtý: Muž, ktorí vás podvádza vás nemiluje

Aj keď to tak na prvý pohľad vyzerá, nemusí to byť vždy pravda. Nevera v každom prípade znamená, že jeden z partnerov si neváži záväzok, ktorý tomu druhému dal. Muži obyčajne dokážu oddeliť pocity a telesné zážitky. Potom je už len na ich partnerkách na koľko sú ochotné prelietavú povahu svojich manželov tolerovať.

Mýtus piaty: Milovanie s „bývalým“ nie je neverou

Milovanie s bývalým je prehreškom, o ktorom si mnohí neverníci myslia, že by mohol prejsť. Argumentujú, že nejde o neveru, veď ide len o bývalého a s ním sa predsa nejaký ten rok poznajú. Opak je však pravdou. Milovanie s bývalým je mnohokrát zúfalým pokusom o oživenie starého vzťahu. I tento počin však budete musieť skôr či neskôr súčasnému partnerovi vysvetliť. Ťažko bude tolerovať mobil plný SMS-iek.

par s poharmi v rukeMýtus šiesty: Partnerskej nevere sa nedá zabrániť

Nevere sa samozrejme dá do určitej miery predísť, ale úplne sa nedá vylúčiť. Najlepším receptom ako zostať verný je nájsť si správneho partnera a preňho urobiť všetko “čo je jeho srdcu milé“. Výchova, rodinné zázemie a s ním súvisiaci hodnotový rebríček má veľký podiel na tom, či partner bude myslieť na zadné vrátka alebo nie.

Mýtus siedmy: Muž, ktorý podvádzal v predchádzajúcich vzťahoch, bude podvádzať vždy

Toto tvrdenie je viac menej vždy pravdivé. Ak Vás partner podvádzal v predchádzajúcich vzťahoch a nestalo sa nič, čo by ho prinútilo zmeniť svoje správanie, môžete od neho očakávať neveru i teraz.

Mýtus ôsmy: Neveru je potrebné priznať za každých okolností

Ak váš partner neveru tuší, je lepšie hneď priznať chybu. Ako všetci vieme, priznanie je poľahčujúca okolnosť a tak sa môže stať, že vám váš partner odpustí. Nezanedbateľná je aj skutočnosť, že sa tým zbavíte pocitu previnenia. Ak nehrozí, že by sa nevera odhalila, je často lepšie mlčať. Najmä vtedy, ak je váš súčasný partner citlivá povaha.

Mýtus deviaty: Nevera nie je neverou ak ju nikto neodhalí

Je nevera neverou aj vtedy keď sa o nej nikto nedozvie? Obeť chvíľkového vzplanutia už nikdy neuvidíte, mali ste bezpečný sex a o tom čo sa stalo, nepoviete ani živej duši.
Táto hypotéza má len jediný nedostatok. Aj tí najnotorickejší záletnici tušia, že niečo nie je v poriadku. A časom aj partner z vášho správania vytuší, že sa niečo stalo. Neskôr začnete mať pocit, že voči nemu máte navrch, pretože sa vám čosi „prepieklo“. Podvedený partner začne byť vo vašich očiach naivný, príliš dôverčivý, príliš zraniteľný a nakoniec stratený prípad. Základom dobrých vzťahov je však vzájomná dôvera, rešpekt a obdiv, nie ľutovanie toho druhého či pohŕdanie jeho slabosťami.

Mýtus desiaty: Nevera nie je neverou, ak neskončíme v posteli

Citová nevera, hlboké a vášnivé spojenie ľudí, ktorí si často ani nevšimli, že z územia platonického rozjímania už dávno prešli do romantickej lásky, je pre každý vážny vzťah smrteľnou pascou. Viac ako 80 % neverníkov v našom prieskume sa priznalo, že ich nevera začala dôverným priateľstvom v práci. Takmer 50 % žien a 62 % mužov začalo s flirtovaním práve na pracovisku.

hadkaMýtus jedenásty: Pohrávanie sa s neverou vo fantázií je prvým krokom k faktickej nevere

Intenzívna neviditeľná citová nevera je často návyková a môže zostať dlhý čas bez povšimnutia. Ak sa muž alebo žena navonok tvári ako slobodný, hoci je už dávno ženatý a s objektom svojho záujmu zdieľa dôvernosti zo svojho života, je citový neverník.

Mýtus dvanásty: Malý ľúbostný románik dokáže „utužiť“ náš vzťah

Tento mýtus sa často používa ako ospravedlnenie nevery. V skutočnosti by však žiadny pár nepovedal: „ten malý úlet bol to najlepšie, čo sa nám mohlo stať“. Nevera to je vlastne porušenie sľubu a záväzku, ktorí sme na seba vzali. Aj tí, ktorí sa z nevery nakoniec dostali tvrdia, že to na ich vzťahu zanechalo nezmazateľnú stopu. Dnešné krátke zamyslenie by nám mohlo napomôcť pochopiť príčiny nevery. Ľudia sa neverou často chcú „objaviť nanovo“. Trvalý vzťah je práve pre tento cieľ najlepšou príležitosťou.

spracoval: M. P.