Rozdelenie vôní - vône pre mužov


make-up
Parfém je s nami už celé tisícročia, ale len nedávno prírodné esencie začali vytláčať syntetické prísady. Tak sa spočiatku luxusný tovar sprístupnil širokým spoločenským vrstvám a v praxi sa ustálilo rozdelenie vôní do parfúmových "rodokmeňov".

chanel antaeusAromatické vône

Tymián, šalvia, mäta, rozmarín, aníz či klinček sú len malou ukážkou z pestrej palety vonných byliniek a korenia využívaných na prípravu páanskych parfumov pre dobrodružné povahy a tých, čo majú radi exotické a povzbudzujúce vône značiek Duc de Vervins od Houbigant, Dunhill Desire alebo Creed Green Valley.

Drevnaté vône (Cyphre)

Drevnaté vône vďačia za svoje netypické označenie francúzskemu voňavkárovi Françoisovi Cotymu (1874-1934), ktorého inšpirovalo francúzke pomenovanie ostrova Cyprus a združujú opojné esencie bergamotu, jazmínu a lišajníka konárika slivkového (Evernia prunastri), v angličtine známeho pod názvom „oakmoss“. Ku kolínskym vodám pre mužov v tomto rodokmeni patria: John Varvatos Vintage for men, Tom Ford Moss Breches, Caron Yatagan, Revillon Pour Homme alebo Chanel Antaeus.

Vône „Fougere“

Francúzke slovo "Fougere" (čítaj: fužér) znamená papraď. Túto skupinu vôní preslávil a pomenoval parfum Fougere Royal francúzskeho voňavkárstva Houbigant založeného v roku 1775. K obdivovateľom ich voňaviek patrila predovšetkýmch šľachta, vrátane Márie Antoinetty, manželky Ľudovíta XVI. Základom tejto kategórie je konárik slivkový, levanduľa a lipkavec marinkový. Ich tón pripomína vôňu čerstvo pokosenej trávy alebo drevín s bylinkami.

Tabakové vône

davidoff cool waterObyčajne sú melánžou balzámu vyrábaného zo živice rôznych ihličnatých stromov a kvetov či drevín. Výsledkom je nezameniteľlná zmyselná vôňa pre výnimočných mužov, ktorí chcú vyniknúť a byť videní. K známym značkám v tejto skupine patria: Tabac, Vintage Tabarome a New Tabarome od Creed.

Drevnaté vône

Pánske kolínske z tejto skupiny mávajú vôňu santalového dreva, pačuli alebo cédrového dreva. Drevnaté vône sú typickou voľbou anglických džentlmenov, ktorí preferujú osvedčený tovar a vrtkavé moderné trendy ich príliš netrápia. Zástupcami tejto skupiny sú: Green Irish Tweed, One Man Show, Jacques Bogart, Davidoff Cool Water, Drakkar Noir - Guy Laroche a Francesco Smalto.

Levanduľové vône

Pre pánske kolínske vody sa levanduľová esencia získava z levanduľe pravej, pestovanej v južných oblastiach Francúzska, alebo jej ostnatého kríženca lavandínu, obľúbeného v Španielsku. Levanduľová vôňa patrí k najstarším vôňam na svete, vhodným na každodenné používanie. K populárnym levanduľovým kolínskym pre mužov patria: Acqua di Parma Pour Un Homme -– Caron.

spracoval: M. P.