Káva - súčasť bežného dňa


zaujímavosti




Káva pôsobí ako mierne preháňadlo, povzbudzuje pozornosť a v prípade potreby pomáha prekonávať ospalosť. Slováci spotrebujú ročne 2 500 gramov kávy na osobu, čo tvorí v priemere 375 šálok. Káva sa stala akýmsi denným rituálom, na ktorý sme si už zvykli.
salka a kavaKáva sa stala súčasťou nášho každodenného dňa. Stretávame sa s ňou pri rôznych oficiálnych i neoficiálnych stretnutiach, na návštevách, ráno, poobede, pri návale povinností, ale aj pri oddychu. Dáva pocit pohody a vyrovnanosti. Pomáha pri únave a stimuluje duševnú činnosť. V menších dávkach uvoľňuje svaly. Vo väčších dávkach môže káva pôsobiť ako uspávadlo i afrodiziakum.

Kávovník z rodu Rubiaceí

Káva je ker tropickej rastliny – kávovníka, ktorý patrí do rodu rastlín Rubiaceí. Tento rod obsahuje viac ako 30 druhov, ale iba 3 sú využívané pre produkciu kávy: kávovník arabský, kávovník libérijský a kávovník robusta.

Ker kávovníka v dospelosti dorastá až do výšky 4,5 – 6 metrov. Plody kávovníka – bobule – dozrú behom 6 – 7 mesiacov spoločne so zmenou farby od svetlo zelenej až po karmínovo červenú. Každá bobuľa obvykle nesie 2 semená. Kávovník je najviac rozšírený na ostrovoch Sumatra a Jáva, v krajoch Arábie, Indie, Afriky, Strednej a Južnej Ameriky.
Najväčším producentom kávy je Brazília, ktorá produkuje okolo 2/3 celkovej produkcie kávy. Kávovník umožňuje prvý zber až po 5 rokoch dospelosti. Zber prebieha nasledujúcimi spôsobmi: ručný zber vybraných plodov, alebo hromadné strasenie a rozlúsknutie všetkých bobúľ. Ďalším krokom v spracovaní kávy je praženie. Upražené bobule sú rýchlo schladené, rozomleté a hermeticky zabalené.

Káva – bohatý zdroj kofeínu

Okrem toho, že káva je bohatým zdrojom kofeínu, obsahuje aj 300 ďalších zložiek, ale len jediná má výživovú hodnotu. Niacín vzniká v priebehu praženia zŕn a jedna šálka kávy ho obsahuje asi 1 mg. Aby sme z tohto zdroja pokryli dennú potrebu niacínu pre dospelú osobu, museli by sme vypiť asi 15 šálok. Ďalšia výživova hodnota vzniká pridaním cukru a mlieka.

salka kavyKáva a cholesterol

Niekoľko výskumov potvrdilo, že náruživí kávičkári, ktorí denne vypijú viac ako šesť šálok, sa vystavujú riziku srdcových chorôb. Toto riziko však súvisí skôr so spôsobom prípravy kávy ako s obsahom kofeínu. Keď sa káva pripravuje v prekvapkávači alebo varením mletej kávy vo vode (postup obľúbený v Škandinávii), uvolňujú sa dve chemické látky, ktoré zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi a riziko srdcového ochorenia. Tieto látky sa vyskytujú v kávových zrnách a odstránia sa filtráciou kávy cez papier alebo pri výrobe instantnej kávy.

Káva a srdcové choroby

Keď vypijeme šálku kávy, zrýchli sa nám pulz a náš krvný tlak mierne stúpne. Striedme pitie kávy však nespôsobuje trvalo vysoký krvný tlak, dokonca ani osoby, ktoré vysoký tlak majú, nemusia sa kávy úplne vzdať. Lekári donedávna každému, kto prekonal infarkt odporúčali kávu nepiť vôbec, alebo len v bezkofeínovej forme. Argumentom bola skutočnosť, že káva alebo kofeín vyvoláva nepravidelnú srdcovú činnosť a zvyšuje tak riziko ďalšieho infarktu. Nedávne výskumy však ukázali, že pitie filtrovanej kávy k nepravidelnému srdcovému rytmu nevedie, takže nie je nutné po infarkte s kávou prestať.

Káva ako preháňadlo

Kofeín sám o sebe nemá laxatívne účinky. Káva bez kofeínu je dokonca silnejším preháňadlom ako obyčajná, doposiaľ však nie je známe, ktorá z organických látok obsiahnutých v kávových zrnách stimuluje vylučovanie stolice. Kofeín je však prirodzeným diuretikom.

Káva áno alebo nie?

Názor, že pitie kávy zvyšuje riziko rakoviny podžalúdkovej žľazy a ďalších orgánov odborníci vyvrátili. Ak však vypijete kávu ráno nalačno, môže sa vám stať, že pocítite pálenie a bolesť v žalúdku. Káva pôsobí agresívne na žalúdočné steny. Kyseliny, ktoré obsahuje, urýchľujú trávenie, takže mnohí ranní kávičkári nemajú problém so stolicou. V prípade rannej kávy nie sú na škodu ľahké raňajky.

Mnohé ženy využívajú kávu na urýchlenie tráviacich procesov ako súčasť dosiahnutia nižšej hmotnosti. V žiadnom prípade káva nie je ideálnym prostriedkom na chudnutie.
salka kavyŽeny by mali byť pri pití kávy opatrné i z iného dôvodu. Podľa niektorých nedávnych štúdií, ktorých výsledky sa ešte len overujú sa ženy, ktoré pijú denne viac ako tri alebo štyri kávy vystavujú zvýšenému riziku rednutia kostí, najmä v období prechodu a v neskoršom veku.

Káva patrí i medzi najčastejšie uvádzané príčiny migrény a u mnohých ľudí spôsobuje nespavosť (ak ju pijú v neskorých večerných hodinách). Záleží však od toho, koľko káv za deň vypijeme, ale tiež od toho v akom pomere dávkujeme. Predávkovanie kávou vyvoláva nervozitu, spojenú s fyzickými prejavmi - búšením srdca, zvieraním žalúdka a pod. Optimum pre zdravého človeka je 2 priemerne silné kávy denne.

Káva bez kofeínu

Ľudia, ktorí pijú kávu bez kofeínu, aby sa vyhli jeho povzbudzujúcim účinkom sa vystavujú pôsobeniu iných chemických látok. A tak to, či je káva škodlivá alebo zdraviu prospešná, je ponechané na každého z nás. V každom prípade i pri káve platí striedmosť. A ak si teda dávate šálku kávy, nezabudnite na pitný režim. Káva totiž patrí k potravinám, nie tekutinám.

spracovala: Bibiána Želisková