Svadobné oznámenie a pozvánky


svadobné oznámenie
Svadba je spoločenská udalosť, a tak aj jej oznámenie širokému svetu podlieha určitým pravidlám. Je pravda, že mnohé z týchto pravidiel sa už dnes nedodržiavajú, je však dobré, keď o zvykoch a etikete písania svadobných oznámení aspoň niečo vieme.
Kvety a oznamenieKedysi oznámenia a pozvánky na svadobný obrad písali rodičia snúbencov. Dnes si ich už snúbenci píšu a navrhujú sami, prípadne si vyberú zo vzorkovníka v svadobnom salóne. Tak či onak, nemali by na ňom chýbať nasledujúce údaje: Pozvánka môže vyzerať nasledovne: Boli by sme radi, keby ste prijali pozvanie na oslavu tejto významnej udalosti pri bohato prestretom svadobnom stole.
Nezabudnite napísať Prosíme odpoveď (alebo RSVP, čo je trochu formálnejšie ale znamená to isté).
Do obálky s oznámením a pozvánkou vkladáme aj ďalšie inštrukcie - mapky, popis trasy, lístok na odpoveď, informácie o ubytovaní, ...

Oznámenia spravidla bývajú viac či menej formálne. Záleží aj na tom, akú sa rozhodnete mať svadbu:
Okrem papierového oznámenia si môžete vytvoriť aj digitálne na Internete. Existuje niekoľko serverov, ktoré ponúkajú web-priestor zadarmo. Takto môžete mať všetko pokope - oznámenia, svadobný list, mapky, album na svadobné fotografie aj e-mail adresu na blahoželania a odpovede. Aj svadba.sk vám takúto možnosť ponúka.

Pri navrhovaní svadobného oznámenia a ostatnej svadobnej korenšpondencie dbajte na to, aby ladili s celkovým štýlom svadby. Písmo môžete zvoliť ozdobné, ubezpečte sa však, že je aj čitateľné. Dávajte si pozor aj na farebnosť oznámení - napríklad modré písmo na červenom podklade sa dá len veľmi tažko čítať.

Svadobné oznámenia sa posielajú v dostatočnom predstihu, aby sa všetci mohli na váš deň D v kľude pripraviť. Spravidla ich stačí poslať 8 - 12 týždňov vopred.
Plnoletí by mali dostať vlastnú pozvánku. Ak pozývate neplnoleté deti, pripíšte ich mená na obálku. Ak pozývate príbuzného alebo priateľa s jeho alebo jej terajsím partnerom, pripíšte a hosť.

Informujte sa vopred, koľko trvá tlač oznámení. Objednajte si ich o niečo viac (napríklad o 25 kusov) a objednajte si všetko naraz - oznámenia, pozvánky k svadobnému stolu, menovky na stôl, menu. Pri väčšom odbere obyčajne tlačiareň poskytne zľavu. Ak je to možné, skontrolujte si vysádzaný návrh, aby ste predišli chybám.

Na záver niekoľko ukážok formulácií svadobného oznámenia (inšpirované nápadmi návštevníčok www.svadba.sk):

Katarína Horehájová a Michal Príhoda
si Vám dovoľujú oznámiť,
že 17. júla 2000 o 15.hodine
v kostole Svätého Mikuláša v Trnave
uzavrú manželstvo.

Katarína Horehájová a Michal Príhoda
S radosťou Vám oznamujeme,
že 17. júla 2000 o 15.hodine
v kostole Svätého Mikuláša v Trnave
budeme mať svadbu.

Katka Horehájová a Miško Príhoda
sa 17. júla 2000 o 15.hodine
v kostole Svätého Mikuláša v Trnave
z lásky vezmú

Katka Horehájová a Michal Príhoda
Spoločnou cestou ísť,
v láske svoj život žiť.
Splniť si krásny sen,
to všetko sa začne v tento deň
17. júla 2000 o 15.hodine
v kostole Svätého Mikuláša v Trnave

Katka Horehájová a Michal Príhoda
Sme dvaja, čo chcú sa jedným stať,
preto 17. júla 2000 o 15.hodine
chceme svoju lásku bozkom spečatiť
a spoločným menom sa podpísať
v kostole Svätého Mikuláša v TrnaveMáte nejaký zaujímavý nápad ako sformulovať svadobné oznámenie, či pozvánku na hostinu? Napíšte ho do nášho diskusného fóra.