Predpoklady dobrého manželstva


zaujímavosti




Zamilovanosť je bezstarostné obdobie, keď sú viditeľné len klady partnera. Po roku však človek zistí, že niektoré „nedostatky“ nemožno prehliadať. Nasleduje stará známa otázka: „Koho som si to vzal/-a?“ A preto je potrebné, aby sa snúbenci dostatočne spoznali už pred svadbou.
stastny par_01Najčastejším dôvodom rozpadu manželstva je rozdielnosť pováh. Ľudová múdrosť hovorí, že protiklady sa priťahujú. Ako je to v skutočnosti? Prílišná „povahová rozdielnosť“ má na svedomí nemálo konfliktov vedúcich ku krízam, ktoré prispievajú k rozpadu vzťahu. Čo je teda predpokladom šťastného manželstva?

Správna voľba partnera

Predpokladom dobrého a šťastného manželstva je správna voľba partnera. Správnym partnerom je ten človek, s ktorým sa jedna osoba môže zosúladiť, a s ktorou tento súlad môže mať i trvanie. Zosúladenie partnerových odlišností je najdôležitejšie v oblastiach osobnej potreby, hierarchii hodnôt a v oblasti temperamentu.

Základné osobnostné potreby máme všetci rovnaké - potreba lásky, akceptácie, slobody i sebarealizácie. Spôsoby, akými sa potreby uspokojujú, bývajú rôzne. Spoznávať tieto potreby a snažiť sa ich uspokojovať patrí do obdobia „randenia“.

V individuálnych potrebách sme rozdielni. Potreba viesť alebo byť vedený, starať sa o druhého alebo byť predmetom starostlivosti, potreba obdivovať alebo byť objektom obdivu - pri týchto potrebách je najlepšie, ak sa partneri dopĺňajú.

Zrelosť obidvoch partnerov

Jedným zo základných znakov zrelosti je to, že človek je slobodný, rozhoduje sa samostatne a dobrovoľne. Ako dospelý človek sa naučil sebaovládaniu, pozná svoje prednosti i nedostatky a má zodpovednosť nielen za seba, ale je schopný prevziať zodpovednosť i za svoje manželstvo a rodinu.

Ujasnené názory

Pred vstupom do manželstva je potrebné mať ujasnené názory: stastny par_02Aby manželstvo fungovalo, je potrebná zhoda v celkovom pohľade na svet (životné smerovanie, svetonázor), alebo aspoň v schopnosti dosahovať zhodu v rôznych postojoch a v prežívaní, aby si partneri dokázali pomáhať na ceste vzájomného dozrievania.

Z rodiny si prinášame určitý model správania sa. Je dobré pobudnúť nejaký čas v rodine svojho budúceho manžela a všímať si vládnuce pravidlá, rozdelenie úloh, povinností a zodpovednosti, no napríklad i to, ako sa „polovička“ správa k svojej matke. Je vysoko pravdepodobné, že takto sa bude správať i k svojej manželke.

Príčiny „stroskotania manželstva“: Ľudia nevhodní do manželstva:

autor: Bibiána Želisková