Ako využiť živú svadobnú kapelu


hudba




Všetky prekrásne a elegantné svadobné obrady majú „živú hudbu“. V prípade, že máte k dispozícii neobmedzený rozpočet, môžete si dovoliť kvetinový svadobný baldachýn alebo živú kapelu. Na hudobnej kulise sa neoplatí šetriť, patrí totiž k veciam, ktoré si prítomní určite dobre zapamätajú. Oslava bez hudby je len obyčajné stretnutie.
Svadobna kapela_01Nevesty, ktoré plánujú svadbu v kostole, by sa mali najskôr poradiť zo zbormajstrom miestneho cirkevného spevokolu, či hudobnej skupiny. Obvykle sú to totiž oni, kto bude mať hudbu pri obrade "pod palcom" a len málokedy sú prístupní výnimkám z tohto pravidla či prílišným vybočeniam zo zavedeného repertoáru. Hra na base"Procesná hudba" pri vstupe snúbencov do obradnej sály či na miesto svadobnej hostiny obyčajne býva elegantná, dôstojná a vhodná "do kroku". Hudba hraná v priebehu svadobného obradu by mala byť romantická, rozjímavá až náboženská. Oslavná a vznešená hudba sa hodí pri odchode svadobčanov po obrade zo sály či kostola. Uistite sa, že hudobníci poznajú kedy sa obrad skončil. To je chvíľa ich nástupu.

Vyberajte si skúsených hudobníkov, ktorí už majú nejakú tu svadbu za sebou a vedia v prípade potreby aj improvizovať, nemusia byť prítomní na svadobnej generálke ale mali by vedieť dodržať stanovený rozvrh, prísť na svadbu vhodne oblečení a pripravení na "výkon". To sú všetko rozhodujúce veci a nemali by sa brať na ľahkú váhu.

Ak predpokladáte nejaké "cezčasy" a pridanú hudbu, dajte o to vybranej kapele vedieť v dostatočnom predstihu. Profesionálni hudobníci často hrajú na 2 - 3 vystúpeniach denne.

Počuli ste už francúzky výraz "noblesse oblige"? Preložiť by sa to dalo aj ako "záväzok" - konkrétne pri svadbe znamená, že je povinnosťou hostiteľa postarať sa o žalúdok hudobníkov a dať im aj príležitosť ku krátkemu oddychu.

autor: M. P.