Obývačka - miesto plné pohody


zaujímavosti




Obývačka je miestom, kde trávime najviac času, keď sme doma. Je nielen miestom stretávania sa všetkých členov rodiny, ale i miestom prijímania návštev a vytvárania rodinnej pohody. Preto by sme sa v nej mali cítiť príjemne.
obyvackaObývačka by mala mať mnohostranné využitie a spĺňať účel, na ktorý je určená. Predovšetkým má slúžiť komunikácii, odpočinku, zábave a poskytovať tak príležitosť príjemného posedenia s priateľmi.

Ako ju zariadiť tak, aby sme sa v nej cítili čo najlepšie?

Podľa prastarého umenia Feng-šuej by mal byť sedací nábytok umiestnený v obývačke na mieste, ktoré je kľudné a pokojné. Toto miesto by malo končiť stenou (pohovka má byť teda pri stene) a umožňovať výhľad na dvere alebo na okno. Pozor však, aby pohovka nestála zadom k dverám alebo k oknu, to by nebolo dobré.

Jednotlivé oblasti, ako pracovné miesto alebo jedálenský kút, v rámci obývačky nesmú byť spojené s obytnou časťou. K nutnému oddeleniu poslúži niektorá z vhodných pomôcok ako napríklad záves, paraván, rastliny či zvonkohra.

Pri zariaďovaní obývačky je nutné dbať na patričnú vyváženosť: je potrebné uvedomiť si veľkosť miestnosti, rozmery i množstvo nábytku a nezapĺňať menšie priestory obrovskými kusmi nábytku či sedačkami, pretože to všetko vytvorí stiesnenú atmosféru.
Otvorené police s knihami sú považované skôr za „rušivé“, pretože vzbudzujú nepokoj. V prípade, že knihy umiestnené v obývačke sú, je nutné udržiavať medzi nimi poriadok a obmedziť ich na minimum, teda na literatúru, bez ktorej sa nezaobídeme. Ako vhodné riešenie možno doporučiť steny s uzatvárateľnými skrinkami, vitríny, komody alebo samostatné zásuvkové diely.

Pre dobré osvetlenie jednotlivých častí, okrem hlavného stropného svietidla, sa uplatňujú rôzne nástenné a stojace lampy, svietiace girlandy alebo nepriame osvetlenia - miestnosť tak bude jasnejšia a naviac ponúkne možnosť vytvárania atmosféry podľa vlastných prianí a predstáv.

spracovala: Bibiána Želisková