Ako predniesť svadobný prípitok


svadobné zvyky




Pri plánovaní svadobnej hostiny je potrebné premyslieť veľa vecí do najmenších detailov. K nim patrí aj svadobný prípitok, spravidla prednášaný prvým družbom.
PripitokMnohým z nich naskakuje husia koža už len pri myšlienke na to, čo ich čaká. Svadobný prípitok nie je nič zložité a s trochou starostlivej prípravy sa dá väčšina rozpakov zredukovať.

V prvom rade by si mal každý zodpovedný družba pripraviť svoj príhovor aspoň mesiac pred určeným dátumom svadby. Tak bude mať dostatočnú časovú rezervu na prípadne úpravy, alebo doplnenie rôznych zaujímavostí. Aj keď sú medzi nami ludia, ktorý dokážu zmysluplne a pútavo rozprávať aj bez pripravy, pre iných je podobný prístup hotovou katastrofou. Preto si radšej svoj prejav treba napísať a v súkromí trénovať, aby keď príde „ostrá“, znel novomanželom prípitok srdečne a sebaisto.

Miesto spisovania dlhého a rozvláčneho prejavu, dajte prednosť radšej stručnej a jasnej reči. Takej, akú by ste volili pri bežnom rozhovore a predovšetkým dbajte na to, aby bol váš prípitok súvislý a nebol len hromadou viet bez ladu a skladu.

Nezabúdajte, že ak chcete hovoriť o vnútorných vtipoch, alebo inotajoch, tak pravdepodobne vám bude rozumieť len niekoľko ludí a tým pádom sa ostatní budú cítiť odsunutí, čo by sa nemalo stať.

Vo svojom prejave sa vyhnite všetkému, čo by mohlo pôsobiť negatívne, nepatrične, alebo zahanbujúco. V praxi to znamená, že nebudete hostí zabávať príbehmi o minulých ženíchových a nevestiných láskach.

Keď si budete príhovor písať, pozvite si k tomu niekoho z rodinného kruhu budúcich manželov. Skúste mu hotový prejav prečítať a vypočuť si jeho pripomienky. V prípade, že medzi pozvanými hosťami budú aj starší ľudia, ktorím sa ujde miesto vzadu, šanca, že budú niečo z vášho prejavu počuť, je minimálna. Preto zvážte možnosť zabezpečiť si k prejavu aj mikrofón.

autor: M. P.