Kde sa vzal bozk?


zaujímavosti




Kto by nerád spomínal na dôverné chvíle s partnerom v náručí, na prvý bozk a nežné objatie. Už ste niekedy rozmýšľali nad tým prečo sa ľudia bozkávajú? Bozk môže byť forma pozdravu aj prejav citov, každý má tie svoje dôvody.

Manzelsky bozkPôvod bozku

Najdivokejšia teória o pôvode bozku tvrdí, že bozk vynašiel už človek jaskynný keď matka rodu predžúvala jedlo pre najmenších a kŕmila svojich potomkov. Aj keď sa o pravdivosti tejto teórie už nemôžeme presvedčiť, celkom to uspokojivo vysvetľuje tento citový prejav medzi matkou a dieťaťom aj neskôr v puberte.

Ďalšia teória o bozku hovorí, že bozk našiel svoj pôvod v Rakúskom „Zimmer Valley“, kde bola výmena žuvacieho tabaku cez ústa obľúbenou "kratochvíľou" mladých. Chlapec si na jazyk položil štipku tabaku medzi zuby a nechal dievča aby mu ho tiež zubami vzalo – čo sa samozrejme nezaobíde bez vzájomneho kontaktu perami. Ak dievča prijalo takúto výzvu, znamenalo to, že „vyzývateľ“ je jej sympatický.

A do tretice tu máme náboženský pôvod bozku. Judáš zradil Krista bozkom. Ešte skôr bol bozk symbolom duchovného puta aj v mnohých pohanských náboženstvách. Medzi Indiánmi panuje všeobecná viera, že vydýchnutý vzduch je časťou duše a pri bozkávaní dochádza k splynutiu dvoch duší. Podľa inej indiánskej legendy sa bozk vyvinul zo vzájomného ovoniavania tvárí pri stretnutí.

Bozk v dejinách

Vo Francúzku v 6. storočí bolo prejavom citovej náklonnosti pozvanie do tanca, ktorý sa samozrejme tiež zavŕšil bozkom.

Starovekí Rimania sa pri stretnutí bozkávali podobne ako neskôr vodcovia Sovietskeho zväzu. Rímsky cisár dal najavo spoločenské postavenie svojich poddaných tým, ktorú časť tela mu mohli pri pozdrave pobozkať.

Manzelsky bozk_02Anglicko v 16. storočí prinieslo tradíciu „jabĺka ozdobeného ďatelinou“, ktoré niesla mladá žena na trh, aby tam hľadala mládenca, ktorý bol hodný jej bozku. "Vyvolený" musel najprv zjesť jednu z ďatelín a spolu s bozkom si odniesol aj jablko, aby hľadal ďalšie dievča ochotné k bozku.

Bývali aj časy, keď si ľudia mysleli, že bozkávanie je také príjemné preto, že pri ňom vzniká elektrický výboj. Bozky možu byť len symbolické pri stretnutí ako forma pozdravu, ale aj vášnivé. Dnes už vieme, že sú to hormóny, čo vyvolávajú ten príjemný euforický pocit.

Je to bozk, ktorý rozkmitá každú žilku v našom tele, zovrie nám žalúdok alebo vyvolá príjemné zimomriavky. Bozkom sa môžeme ospravedlniť za nedorozumenie, bozk dokáže vyjadriť to, na čo slová nestačia.

autor: M. P.