Med, citrón, cesnak


zaujímavosti




Cítime sa unavení, je nám zima a v hrdle nás škriabe. Prvým krokom na ceste k zotaveniu sú vitamíny, čaj a strúčik cesnaku - históriou overené "recepty", o ktorých by naše babičky vedeli rozprávať. V čom spočívajú blahodárne účinky medu, citrónu a cesnaku?

cesnak_tsp86796575Cesnak

Cesnak má antibakteriálne a antivírusové účinky. Lieči celý rad chorôb - od astmy až po artritídu, uvolňuje upchatý nos pri nádche a zmierňuje príznaky pri prechladnutí. Jeho liečivé účinky sa pripisujú sírnatým zlúčeninám, ktoré majú na svedomí aj typický zápach uvolňujúci sa z rozpučeného strúčiku cesnaku. Surový cesnak má vzácne liečivé účinky, varením sa však mnoho prchavých látok stráca.

Cesnak obsahuje zlúčeniny prospievajúce srdcu, znižuje krvný tlak, potláča tvorbu cholesterolu v pečeni, znižuje hladinu škodlivého cholesterolu a zvyšuje koncentráciu dôležitých lipoproteínov s vysokou hustotou, znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Spomaľuje zrážanlivosť krvi a urýchľuje rozpúšťanie krvných zrazenín. Zlúčenina alyldisulfidu, ktorá sa v cesnaku nachádza, bráni rastu niektorých zhubných nádorov. Odporúčaná denná dávka čerstvého cesnaku je asi 4 g, čo zodpovedá jednému alebo dvom strúčikom. Cesnak možno konzumovať i v sušenej forme.

Citrón

Citrón ako citrusový plod je výborným zdrojom vitamínu C, ktorý podporuje činnosť imunitného systému. Nedostatočný prísun vitamínu C znižuje odolnosť organizmu proti nákazam, preto sa oddávna používala citrónová šťava, rozpustená v horúcej vode s lyžičkou medu, ktorý zmierňuje bolesti hrdla.

Citrónova šťava obsahuje olej, ktorý povzbudzuje pečeň, aby rýchlejšie vylučovala jedovaté látky z tela a tak zmierňuje bolestivé prejavy reumatizmu. Citróny však majú veľmi ostrú chuť, preto sa nekonzumujú samostatne. Používajú sa na dochucovanie omáčok, nápojov či rôznych šalátov. Citrón je ozdobou rovnako studených mís ako i rôznych grilovaných, či pečených špecialít. Z vytlačeného citróna si môžme pripraviť osviežujúci nízkokalorický nápoj, bohatý na vitamín C.

Pozor, citróny sa bežne striekajú fungicídmi a voskom, preto ak chceme strúhať citrónovú kôru, musíme plod najprv dôkladne umyť v teplej vode. U niektorých ľudí vyvolávajú citrusové plody alergickú reakciu. Šťava z citrónu je veľmi kyslá a môže poškodiť zubnú sklovinu.

medMed

Rozprávky a legendy pripisujú medu jedinečné výživné vlastnosti a liečivé účinky. Med ako tekuté zlato bol odjakživa ospevovaný ako afrodiziakum a elixír mladosti. V skutočnosti však dodáva energiu vo forme jednoduchých sacharidov.

Med vyrábajú včely z rastlinného nektáru. Je zmesou vody a dvoch jednoduchých cukrov: fruktózy a glukózy. Čím je med priezračnejší, tým vyšší je obsah fruktózy. Med dodáva telu zanedbateľné množstvo živín, ale je zdravší ako biely cukor, obsahujúci "prázdne" kalórie. Chuť medu závisí od rastlín, z ktorých včely nazbierali nektár.

Med si dodnes zachoval povesť lieku na dýchacie ťažkosti, slúžiaceho najmä na odstraňovanie hlienov. Má antiseptické účinky - už starí Gréci a Rimania verili, že med pomáha hojiť rany. Podobne ako cukor, údajne pôsobí aj ako dekongestívum (látka znižujúca prekrvenie) a mierne sedatívum. Všetky sladké jedlá povzbudzujú mozog k tvorbe takzvaných endorfínov, prirodzených látok, tíšiacich bolesť. Sladká medová tekutina podporuje tvorbu slín a tak zvlažuje suchú a podráždenú krčnú sliznicu. Dve lyžice rozpusteného medu a šťava z polovice citróna v pohári horúcej vody je dobrým nápojom na zapálené hrdlo.

spracovala: Bibiána Želisková