Hľadáme pohodlnú pohovku


zaujímavosti




Aj keď je dôležité, aby farba vášho nábytku, teda aj pohovky, ladila so svojím okolím, zanedbateľná nie je ani kvalita tohto kusu nábytku. Lacný gauč či sedacia súprava môže mať slabú konštrukciu, ktorá ich môže do roka a do dňa zmeniť na nepoznanie. Preto vám dnes ponúkame niekoľko dobrých rád ako si kúpiť pohovku, ktorá vám bude dlho dobre slúžiť.
pohovka_01Komu? Ako? Kde? Prečo? To sú základné otázky, na ktoré by sme mali nájsť odpoveď ešte skôr ako sa vyberieme do obchodu s nábytkom.

Komu chceme pohovku kupovať?

Ak chceme pohovku do detskej izby, určite by jej nemala chýbať masívna konštrukcia s poťahom odolným voči škvrnám. Množstvo vankúšov je v tomto prípade samozrejme vítaným bonusom, ale musíte byť pripravení na to, že ich budete zbierať po celej izbe.
Pohovka by mala byť dosť veľká na to, aby ste sa na ňu mohli pohodlne usadiť a dieťa mohlo pohodlne ležať. Puberťáci sa radi rozvaľujú, zatiaľ čo starší ľudia dávajú prednosť pevnému sedu a opore pre chrbát, ktorá im dovoľuje pohodlne vstať.

Ako mienite pohovku v prevažnej miere používať?

Sledovanie televízie si žiada pohodlné opierky ramien s dĺžkou aspoň 13 cm ak sa divák chce naozaj pohodlne usadiť. Voľné vankúše sú pre vás to pravé, ak chcete vo svojej obývačke vytvoriť dojem „rozšafného ležoviska“. Ak chcete pohovku či leňošku používať predovšetkým pre rozptýlenie a zábavu v kruhu rodiny a priateľov vo formálnejšom štýle, výraznejšia a pevnejšia opierka chrbta je pre vás to pravé. Ak chcete svojej pohovke dožičiť honosný vzhľad, výplň jej vankúšov by mala byť anatomická. Opierky na ruky by mali mať štvorcový tvar, ktorý odrádza od čupenia na okraji.

Kde chcete svoju sedaciu súpravu používať?

Do obývačky sa hodí niečo formálnejšie, napríklad pohovka anglického typu s vysokými nastaviteľnými opierkami typu „Knole“ alebo „Chesterfield“ v impozantnom koženom prevedení s pevnou opierkou chrbta a ramien v jednej rovine. K rodinným typom pohovky patrí svojím tvarom aj u nás dobre známa pohovka typu Lawson s voľnými matracmi na sedenie a opierkou chrbta s nízkymi valcovitými opierkami ramien, alebo sektorová pohovka s najväčšími možnosťami usporiadania.

Kedy chcete pohovku používať?

Pohovka určená pre denné použitie by mala mať svetlejší, dobre udržiavateľný poťah, oproti tomu gauč určený do spálne môže byť potiahnutý aj luxusnejšie: zamatom, damaskom alebo hodvábom. Ak má pohovka slúžiť ako prechodné lôžko pre príležitostných hostí, mala by byť aspoň 91 - 106 cm hlboká, aby sa v nej pohodlne uložil dospelý človek. Čelo takejto pohovky by malo byť potiahnuté materiálom, ktorý je odolný voči oteru a ľahkému poškodeniu.

pohovka_02Konštrukcia pohovky

Konštrukcia skeletu - rám je kosťami a chrbticou celej pohovky, podobne ako kostra v ľudskom tele. Konštrukčný skelet sedacích súprav strednej a vyššej triedy je obyčajne vyrobený z dobre vysušeného tvrdého dreva bez hrbolčekov. Špeciálny proces sušenia drevo konzervuje tak, aby sa neskôr pod vplyvom teplotných zmien vo svojom okolí nekrútilo a nepraskalo.

Rám pohoviek nižšej triedy má svoj skelet z plastových častí, laminovaných dosiek alebo kovových profilov. Žiadna kombinácia uvedených materiálov však pre vás nemôže byť garanciou dlhodobej životnosti. Jednotlivé časti skeletu kvalitnej pohovky by mali byť pospájané príchytkami a lepidlom, nie klincami a skrutkami.

Sedacia časť a pružiny - každý čalúnicky majster vie, že základom pre pohodlie je tá správna kombinácia jutových remeňov a pružín. Aby sa predišlo posúvaniu kovovej mriežky, je prikrytá vrecovinou a tá je vsadená to skeletu. Na tento základ sa položí výplň. Pružiny sú vzájomne poprepletané do sínusoidy alebo do osmičky.

Výplň - pokiaľ vyslovene nemáte radi páperové výplne, mala by táto zložka tvoriť len nepatrnú časť celkovej výplne pohovky. Páperie by v ideálnom prípade doplnkom penového jadra pohovky, ktoré jej dodá potrebnú stabilitu a pohodlie.

Povrchová úprava - čím lepšiu konštrukciu má pohovka, ktorú ste si vybrali, tým viac si jej čalúnenie zaslúži ochranu vankúšmi. Vankúše tiež zamedzujú vypadávaniu peria, preto by ste vždy mali skontrolovať kvalitu výplne pohovky s podozrivo veľkým množstvom vankúšov.

Čalúnenie - to najlepšie nakoniec - čalúnenie pohovky. Ak je na ňom vzor, mal by byť pravidelný a mal by zdobiť aj prednú stranu vankúšov. Ak to tak nie je tak, je to jasný signál nesvedomito odvedenej práce. Za svoje poctivo zarobené peniaze si určite zaslúžite niečo lepšie.

V lepších obchodoch vám môžu ponúknuť očalúnenie vybranej sedacej súpravy vlastným poťahom. Ak sa vám táto možnosť naskytne, je dobre si zapamätať, že na čalúnenie priemernej pohovky sa spotrebuje približne 15 - 18 metrov látky a poťahy s väčším vzorom si často vyžiadajú ešte viac.

Skúška pritúlením

V tejto chvíli ste s najväčšou pravdepodobnosťou pripravení vyskúšať pohovku, gauč či kreslo svojich snov na vlastnej koži. Posaďte sa, ľahnite si, pováľajte sa. To je ten najlepší spôsob ako zistiť, či je konkrétny kus nábytku pre vás tým pravým a z akých materiálov sa skladá.

spracoval: M. P.