Ako nastaviť svoje vnútorné hodiny na spánok


zaujímavosti




Čas, kedy obyčajne chodíte spávať a aj to, kedy vstávate, sú kľúčovými bodmi kvalitného odpočinku, ktorý potrebujete nielen v čase svadobných príprav. Možno ste ani netušili ako pripraviť svoje vnútorné hodiny na pravidelný spánok, takže vaše telo samo pozná kedy zostať bdelým a kedy odpočívať.
spanok1. Zobúdzajte sa každé ráno v rovnakú hodinu

Spánok ako v bavlnke sa končí každé ráno chvíľou, keď vám slnečné svetlo pošteklí oči, „natiahne“ vnútorné hodiny a rozprúdi vo vašom tele pestrý koktail hormónov, ktoré regulujú rast, rozmnožovanie, chuť do jedla, spánok, myslenie, pamäť i vaše pocity po prebudení. Skúste nejakú dobu ponocovať a uvidíte ako sa vaše vnútorné hodiny rozladia. Naopak pravidelný budíček dá vašmu telu jasné nasmerovanie.

2. Líhajte si až vo chvíli, keď "padáte z nôh", zatvárajú sa vám viečka a svoje okolie už nedokážete súvisle vnímať

Ak chodíte spať pol hodinu pred polnocou, po druhej ráno ešte stále nespíte a až do 4 nadránom sa len prevaľujete na posteli, kým sa vám skoro ráno nepodarí zaspať. Štyri hodiny spánku rozhodne nestačia na kvalitný odpočinok. Sú však najlepšou cestou k vybudovaniu nespavosti. Ak sa často v noci budíte, skúste si miesto márneho vylihovania v posteli prečítať úryvok z knihy alebo popočúvať relaxačnú hudbu. Koncentráciou na nejakú činnosť sa nakoniec prirodzene unavíte a skôr či neskôr zaspíte.

3. Doprajte si pokojnú hodinku

Čas pred spaním by ste mali venovať upokojeniu a premene zo starostlivej priateľky, mamy či gazdinej na ženu, ktorá sa chystá spať. A tu je práve bod, kde veľa príslušníčok nežného pohlavia zlyháva. Podľa štatistík sa v inkriminovanom čase 60 % žien venuje domácim prácam, 37 % v tomto čase opatruje deti, 21 % percent sa venuje činnosti súvisiacej s ich zamestnaním a 36 % surfuje po internete.

4. Dajte si pozor na nedeľné ponocovanie

Intenzívny nočný život cez víkend je pre väčšinu z nás neresťou, ktorú si doprajeme po celotýždňovom pracovnom nasadení. Toto, na pohľad nevinné „vyhodenie si z kopýtka“, je v skutočnosti ranou do slabín biologických hodín. Ani v prípade, že sa vám v nedeľu podarí uložiť sa k spánku načas, do nového dňa sa nezobúdite celkom odpočinutí.

spracoval: M. P.