startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
Sona Kozakova
Mario Racek
Hotel Agatka
07.09.2019
mesto


inštitúcia
Grécka svadba

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Každá kultúra má jedinečné tradície, či už ide o sviatočnú výzdobu alebo prípravu na svadbu. Zvlášť to platí pre Peloponézsky polostrov a Grécko. Pomenovanie tejto krajiny má trojaký pôvod: z latinského "Graeci", ktoré Aristoteles považuje za staroveký názov Grécka. Okrem neho je tu "Jónsko" z miestneho názvu Iónia a Héllas podľa mýtickej matky grékov Heleny.
Svadba v GreckuV Grécku je budúci manželský pár zasnúbený v prítomnosti rodičov a priateľov. Po zásnubách vždy nasleduje svadobná hostina a zasnúbenie sa považuje za krok rovnako záväzný ako samotný svadobný obrad, ten sa obyčajne koná v nedeľu.

V stredu pred plánovanou svadbou prebehne obrad "založenia kvasu“, na ktorom sa zídu príbuzní, aby v tichosti sledovali ako chlapec a dievča preosievajú múku. Keď je múky dosť, všetci prítomní hodia do sita drobné mince s hlasitými želaniami šťastia pre budúcich manželov.

V piatok pred plánovanou svadbou je čas “plnenia vriec”. Matka nevesty položí na dno vreca medenú panvicu a jej dcéra naplní iné vrece predmetmi, ktoré si chce vziať do novej domácnosti, zatiaľ čo jej doňho prítomní prizerajúci dokladajú drobné mince.

Počas tohto obradu posiela ženích svojim príbuzným a budúcim hosťom v dedine karafy s vínom, rovnakú pozornosť rozposiela aj otec nevesty svojim známym a priateľom. V sobotu pred svadbou obchádza nevesta svoje priateľky a družičky, aby ich namiesto vína potešila sladkosťami.

Najdôležitejšou osobou na gréckej svadbe je „koumbaros” alebo tiež sponsor. Obyčajne ním býva krstný otec ženícha alebo iná v rodine vážená osoba.

Svadobný sprievod sa začína v dome snúbenca vztýčením svadobnej zástavy. Jej nositeľ povedie kňaza spolu s rodinou snúbenca do domu nevesty, kde ho budúca svokra privíta pohárom vína a svadobným pierkom z bylín. Neskôr nevesta odchádza do kostola v sprievode svojho príbuzného a zvyšok svadobného sprievodu ju nasleduje po vlastných.

Na gréckych ostrovoch bolo (symbolické) pľuvanie odjakživa želaním šťastia a tak nie je nič nezvyčajné, že sa neveste ujde na ceste k oltáru mnoho pľuvancov z oboch strán budúcej rodiny.

Pri svadobnom obrade sú ženích a nevesta v súlade s pravoslávnou kresťanskou tradíciou korunovaní ako kráľ a kráľovná. Svadobná hostina je miestom pre „Kalamantiano” tanca presláveného filmom Grék Zorba. Prítomní hostia dostavajú do daru v cukre obaľované mandle.

Po skončení svadobného obradu sa nevesta vracia do ženíchovho domu, kde je opäť vztýčená zástava a mladomanželka hodí na strechu domu kus železa, aby tak potvrdila o pevnosť svojej novej domácnosti.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 31.10.2006: admin, Diskusia k článku "Grécka svadba"rightend