startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Vlasy a leto

line

svadobné účesy




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zdržiavanie sa na prudkom slnku bez prikrývky hlavy môže vašim vlasom veľmi uškodiť či už krátkodobo alebo aj natrvalo. Nenahraditeľnou súčasťou plážovej výbavy by preto mal byť klobúk a pre pokožku samozrejme opaľovací krém.
umyvanie-vlasov_tsp77285780Vysušeným vlasom chýba lesk, lámu sa a strácajú svoju pružnosť. Ani veľmi časté a nešetrné šampónovanie vlasom neprospieva. Bezprostredne po umytí síce vlasy vyzerajú chvíľu navlhčené, voda sa z nich vľak veľmi rýchlo vyparí.

Nekvalitné šampóny a kozmetické prípravky s veľkým podielom syntetických chemických látok napomáhajú neprimeranému vysúšaniu vlasov. Priveľa chémie škodí aj vlasovej pokožke, pretože narúša rovnováhu medzi kyslým a zásaditým pH faktorom kože. Vlasová pokožka prestáva produkovať maz - prirodzený ochranný film, ktorý ju zvlhčuje a zabraňuje tvorbe lupín a vypadávaniu vlasov, pretože vyživuje vlasové vlákno už od korienkov. Slnečné lúče dajú prirodzenej hydratácii vlasov poriadne zabrať a každodenné umývanie nemusí byť najvhodnejším riešením. Vlasom však prospieva šampónovanie vlasov každý druhý deň spoločne so záverečným opláchnutím kondicionérom, V letných mesiacoch by mali byť všetky vaše prípravky na ošetrovanie vlasov s čo najväčším pomerom prírodných prísad.

V letných mesiacoch by sme svojim vlasom pri pobyte na pláži či pri bazéne mali dožičiť dostatok trvanlivého kondicionéru, ktorý treba poctivo včesať do vlasov. Vlasová pokožka prestáva produkovať maz - prirodzený ochranný film, ktorý ju zvlhčuje a zabraňuje tvorbe lupín a vypadávaniu vlasov, pretože vyživuje vlasové vlákno už od korienkov.

Naopak tým, že sa pri umývaní šampónom tento mastný film zmyje, má koža tendenciu vytvárať viac mazu, čo vedie ku mastným vlasom. Hoci to znie kuriózne, vlasový maz má aj antibakteriálne účinky a chráni pred niektorými druhmi baktérií, ktoré sú práve zodpovedné za rýchle odumieranie a odlupovanie vlasovej pokožky a podporujú tvorbu lupín.

Ako vo všetkom, aj tu platí, že všetko s mierou a ideálne je umývať si vlasy nie každý deň, ale dva až tri krát za týždeň. Pokiaľ nemáte vyložene krátke vlasy, zistíte, že primeraný odstup medzi šampónovaním im prospieva a vlasy sa ani tak rýchlo nemastia a zároveň ani nevysúšajú.

fenovanie_tsp80375483Taktiež horúci vzduch a dlhé fénovanie vlasy vysušuje a nenávratne poškodzuje. Síce sa pomerne rýchlo usušia, ake povrch vlasu sa môže spáliť, takže najmä dlhé vlasy sa stávajú nepoddajnými a ich rozčesávanie je hotovým utrpením. Ak chceme predísť pomalej ale istej skaze, sušme si vlasy radšej chladnejším prúdom a nesušme vlasy pridlho.

Najprirodzenejší spôsob ako vlasy usušiť, je nechať ich voľne rozpustené na ramenách, podložené uterákom. Izbová teplota v lete úplne postačí aj dlhým vlasom na to, aby do hodiny pekne uschli.

Na noc si polovlhké vlasy zabaľte do uteráka, ktorý bude chrániť hlavu pred prechladnutím. Namiesto uteráka môžete použiť aj čiapku. Aj po tom ako z nich ráno stiahnete čiapku, môžu mať zachovaný objem. Docielite to tým, že si na noc necháte vlasy stiahnuté gumičkou, ktorá vaše vlasy udrží mierne nadvihnuté a ani pôsobením vlhkosti nestratia svoj objem.

Ak máte jemné vlasy, môžete do nich ešte pred úplným uschnutím votrieť fixačný prípravok, alebo spevňujúci gél. Obzvlášť v letných mesiacoch sa oplatí byť dôsledný v pravidelnom strihaní svojich vlasov. V ideálnom prípade by sme kaderníka mali navštíviť každých šesť až osem mesiacov.

spracoval: M. P.



line
line

Diskusia


forum 18.08.2008: admin, Diskusia k článku "Vlasy a leto"



rightend