startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
Sona Kozakova
Mario Racek
Hotel Agatka
07.09.2019
mesto


inštitúcia
Veľkonočné oslavy očami svetobežníka

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Každý národ či etnická skupina má svoje jedinečné zvyky a tradície spojené s významnými sviatkami. To platí aj o rozmanitosti veľkonočných osláv. V dnešnom článku by sme vám preto chceli predstaviť aspoň niektoré z nich.
krizovyk kolacMedzi tradičné anglické veľkonočné jedlá patria krížom zdobené žemle známe ako „hot cross bun“. Ich pôvod siaha ešte do predkresťanského obdobia. Aztékovia a Inkovia považovali žemle za pokrm bohov. Obetné koláče pre bohyne plodnosti poznali aj v starovekom Egypte a zmienku o nich nájdeme aj v biblickej knihe proroka Jeremiáša. Symbolické rozdelenie tohto pečiva na štvrtiny malo v predkresťanských kultúrach pripomínať fázy mesiaca. Pre Rimanov bol kríž symbolom rohov býka obetovaného počas osláv príchodu jari.

Podľa tradície boli krížom zdobené bochníky jediným povoleným jedlom na Veľký piatok a keďže sa piekli z rovnakého cesta ako chleby používane pri slávení veľkonočnej kresťanskej liturgie, stali sa symbolom obetovaného Krista a pripisovali sa im liečivé a ochranné vlastnosti.

Počas vlády kráľovnej Alžbety sa však táto tradícia stretla s odporom protestantov a jej prívrženci na svoju obranu tvrdili, že kríž na pečive slúži ako znamenie, že chlieb je správne upečený. Nakoniec sa anglická panovníčka uspokojila so zákonom, ktorý obmedzoval prípravu a konzumáciu tohto pečiva na veľké sviatky a pohreby.

V Nórsku oslavujú každoročné veľkonočné sviatky vydaním detektívneho románu alebo thrilleru známeho ako Paaskekrim. V období od zeleného štvrtka do veľkonočného pondelka si mnohí obyvatelia tejto severskej krajiny berú pracovné voľno a vyrážajú do hôr alebo k pobrežiu. Čítanie detektívnych románov má podľa odborníkov na národnú kultúru korene v násilnej smrti Krista na kríži.

V Litve poznajú veľkonočnú hru s kraslicami. Súťažiaci vytvoria páry a gúľajú proti sebe vajíčka tak, aby na seba narazili najprv širším a potom užším koncom a nakoniec jedno širším a druhé užším koncom. Prehráva ten, ktorému pri dotyku vajíčko praskne. Hra pokračuje, až kým nezostane definitívny víťaz.

Nie všade je však zajačik vítaným symbolom veľkonočných sviatkov. V Austrálii sa už niekoľko rokov vedie vytrvalá kampaň za jeho nahradenie Bilbym, ktorý je u protinožcov ohrozeným živočíšnym druhom. Jeho ochrancovia a agitátori sú naozaj dôslední. Na internete môžete nájsť internetové stránky s materiálmi, ktoré majú učiteľom pomôcť predstaviť „austrálskeho zajačika“ deťom a počas veľkonočných sviatkov v obchodoch predávajú jeho čokoládové figúrky.

autor: M. P.line
line

Diskusia


forum 10.04.2007: admin, Diskusia k článku "Veľkonočné oslavy očami svetobežníka"rightend