startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Prijímanie hostí pri svadobnom stole

line

svadobné zvyky




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Prijímanie hostí pri svadobnom stole patrí k tradičným svadobným zvykom, na ktorom sa podieľajú novomanželia spoločne so svojimi rodičmi. Príbuzní a priatelia vynaložili veľa úsilia na cestu a výber svadobného daru (nájdu sa aj takí, čo merali dlhú cestu), aby s vami v tento výnimočný deň mohli byť. Určite si preto zaslúžia osobné privítanie hoci len na niekoľko minút.
Privitanie hosti_01Prijímanie hostí je rovnako skvelou príležitosťou pre hostiteľa (čo je rola, ktorá často pripadne rodičom novomanželov) predstaviť a zoznámiť sa s pozvanými hosťami. Aj keď prijímanie hostí pri svadobnom stole považujú mnohí novomanželia za nudnú formalitu, neznamená to, že sa táto tradícia nedá dobre využiť tak, aby ste si zbytok večera mohli užiť naplno.

Kto by mal prijímať svadobných hostí pri svadobnom stole

Podľa svadobnej etikety „starej školy“ by pri príjímaní svadobných hostí nemali chýbať rodičia nevesty (matka nevesty obyčajne býva hostiteľkou), obaja rodičia ženícha a podľa možnosti aj prvá družička a prvý družba. Rodinné vzťahy sa však za posledných 50 rokov dosť podstatne zmenili a tak nie je vždy možné tento ideál naplniť a rovnako ako všetky tradície, aj táto podlieha dynamike doby.

Úloha otca – dnes je úplne bežnou vecou, keď úlohu hostiteľa pri prijímaní hostí preberá na seba otec. Je to vhodná možnosť, ak rodičia budúcich manželov spolu nežijú, alebo sú rozvedení.

Rozvedení rodičia – aj keď už rodičia nevesty, alebo ženícha nežijú v spoločnej domácnosti, neznamená to, že prestali milovať svoje deti. Mali by sa zúčastniť svadobnej hostiny a teda aj prijímania svadobných hostí, aj keď to môže vyžadovať trochu prehovárania. V prípade, že rodičia nevesty žijú oddelene, alebo sú rozvedení, môžu stáť každý na inej strane dverí, alebo medzi ženíchovými rodičmi. V prípade, že sa obaja znovu oženili, alebo vydali môžu sa prijatia hostí zúčastniť spoločne s novými partnermi.

Čestní hostia – rovnako je možné, aby zosnulého člena rodiny zastúpil iný príbuzný, alebo známy hlavne v prípade, že finančne prispel na svadobné výdavky.

Privitanie hosti_02Členovia „uvítacieho výboru“ - aj tí najpuntičkárskejší znalci etikety sa zhodujú na tom, že dnes už nie je bezpodmienečne potrebné, aby sa privítania svadobných hostí zúčastnil ktokoľvek zo svadobčanov. Hlavná družička sa môže realizovať na tanečnom parkete, hlavný družba má svoje miesto pri dohliadaní na bezpečnosť „spoločensky unavených“ hostí. Mladšie družičky majú svoju rolu s košíčkom a kvetinovými lupeňmi v čase konania svadobnej hostiny už dávno za sebou.

Kedy sa prijímanie hostí odohráva

Príjímanie hostí je tradične zaradené bezprostredne po svadobnom obrade, alebo na začiatku svadobnej hostiny. Modernejšie trendy zahŕňajú:

Zoznámenie pri koktaily - ide o privítanie hostí počas koktailovej recepcie, kedy usporiadanie stolov pritomným umožnuje odložiť poháre a jedlo a uvolniť si tým ruky pri predstavovaní.

"Obchádzanie stola“ – veľa párov nahradzuje tradičné prijímanie hostí postupným obchádzaním svadobného stola počas svadobnej hostiny. Nevýhodou tohto spôsobu je, že takto sami z podávaných jedlál veľa nemajú a aj hostia sú určitým spôsobom pri jedle rušení.

"Prepúšťanie z lavíc“ – bezprostredne po skončení svadobného obradu sa ženích a nevesta zastavia pri každej lavici v kostole, čí modlitebni, aby privítali svadobných hostí. Tento spôsob je obyčajne rýchly, kedže väčšina hostí sa už nevie dočkať svadobnej hostiny.

V každom prípade, tvorivému mysleniu sa medze nekladú. Hlavné je, aby spôsob prijímania hostí vyhovoval okolnostiam a prostrediu, v ktorom sa nachádzate.

autor: M. P.



line
line

Diskusia


forum 08.03.2006: admin, Diskusia k článku "Prijímanie hostí pri svadobnom stole"



rightend