startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Kúpeľ - znovuzrodenie pre telo i myseľ

line

zaujímavosti




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Blahodárne účinky kúpeľov poznali už v časoch antiky. Kúpeľ bol formou relaxácie i ozdravovania zároveň. Prinášal čiastočnú, no z hľadiska trvania účinkov i dlhodobú úľavu pre telo i dušu. V čom teda spočíva sila a vplyv kúpeľa na ľudský organizmus?

kupel_02Blahodárne účinky kúpeľa

Kúpeľ zvyšuje prekrvenie kože ale i vnútorných orgánov. V dôsledku prekrvenia sa zlepšuje zásobovanie častí tela a vnútorností, ktoré inak trpia nedostatočným prísunom krvi, čím sa zvyšuje ich činnosť. Potením v teplom kúpeli sa organizmus zbavuje škodlivín. Pri kúpeli sa svalstvo uvoľní, mení sa činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním, čím sa zlepšuje odolnosť organizmu.

Teplý kúpeľ

Teplý kúpeľ je najbežnejšou formou úľavy pri chronickom kĺbovom reumatizme, chorobách svalov, chronických zápaloch nervov, bolestivej chôdzi a zúžených tepnách končatín. Má pozitívne účinky i pri chronických poruchách trávenia, zápche, zlatej žile. Pri nespavosti, bolestiach nôh, únave, závratoch a návaloch tepla je vhodné teplý kúpeľ ukončiť studeným.

Studený kúpeľ

Studený kúpeľ je vhodnou cestou k zvyšovaniu imunity. Tento proces však musí byť postupný, aby si naň organizmus zvykol. Ideálne je postupné znižovanie vody pri každom kúpeli o 1 - 2 stupne. Formou rýchleho osvieženia je striedavá sprcha v pomere minúta v studenej vode, tri minúty v teplej vode.

Ako sa správne kúpať?

  • Pred každým kúpeľom by sme sa mali najprv osprchovať, aby sme telo zbavili rôznych drobných nečistôt.
  • Teplý kúpeľ je ideálny najmä večer. Teplá posteľ a domáce pohodlie umocňujú jeho účinky.
  • Kúpeľ by nemal trvať viac ako 15 - 20 minút.
  • Voda po napustení by mala siahať po krk, ponárame sa však postupne.
  • Uvoľňujúci efekt kúpeľa zvýrazní masáž bezprostredne po ňom.

Účinky bylín pri kúpeli

Už dávne civilizácie poznali účinky kúpeľov a ich blahodárny vplyv na ľudský organizmus. Pridávaním rôznych extraktov, výluhov a macerátov z bylín sa účinok kúpeľa niekoľkokrát zvyšuje. Byliny v kúpeli prenikajú rozšírenými pórmi do tela a rozptýlia sa v ňom výmenou medzi mimobunkovými a lakulárnymi tekutinami, krvou, lymfou a tkanivami. Zmienené tekutiny roznášajú účinné látky do celého tela až k orgánom, ktoré ich čiastočne vstrebávajú. Tým sa zabezpečí primerane stále rozptyľovanie po celom tele, ktoré trvá niekoľko hodín. Sila bylín potom nastoľuje v tele aktivitu - reguláciu teploty, tlaku, dýchanie, rovnováhu, harmóniu a ozdravný proces. Navyše vdychovaním výparov (vôňa bylín) ovplyvňujeme myseľ a telo pomocou autonómneho nervového systému. Dochádza tak k psychosomatickým (fyzickým i psychickým) účinkom na celý organizmus. Prednosť bylinného kúpeľa spočíva i v tom, že nepôsobí len na chorú časť (hlava, ruka, noha), ale komplexne pôsobí na celý organizmus. Pravidelné kúpele s bylinnými extraktmi posilňujú obranyschopnosť a tak radosť z pevného zdravia je tou najväčšou odmenou.

kupel_03Produkty so soľou z Mŕtveho mora

Už dvorný lekár rímskych cisárov Claudio Galeno využíval účinky solí na liečenie problémov s pokožkou a pohybovým ústrojenstvom. Synergické účinky pokožku ukľudňujú, čistia, dezinfikujú, zmierňujú podráždenie a stimulujú krvný obeh. Soľ prospieva celému organizmu, no jej účinky môžeme využívať i na kúpeľ jednotlivých častí tela, napr. nôh. Kúpeľ v kombinácii so soľou je vynikajúcim pomocníkom v starostlivosti o nohy. Kúpeľ nôh aktivuje krvný obeh, potláča únavu, odstraňuje bolesť, mierne dezinfikuje, bráni vzniku zápalov a znižuje nadmerné potenie. Aktívne látky obsiahnuté v soli špeciálne určenej na nohy zmäkčujú zrohovatelú a odumretú kožu, ktorú je potrebné pravidelne odstraňovať. Kúpele nôh sú o to viac žiadúce, ak nohy trpia ekzémom, plesniami, krčovými žilami, alebo sú studené v dôsledku slabého prekrvenia.

Kúpeľové esencie

Vplyv farby na ľudský organizmus je nezvratný. Farebná škála rôznych kúpeľových esencií blahodárne pôsobí na nervy a psychiku. Fyzická úľava spojená s uvoľnením psychiky prináša dlhodobý účinok.
  • Červená farba kúpeľa podporuje energiu, rozhodnosť a vôľu.
  • Zelená farba kúpeľa podporuje činnosť srdca, harmonizuje a uzdravuje organizmus.
  • Modrá farba uvolňuje zadržiavané emócie.
  • Oranžová farba obnovuje energiu, oživuje a posilňuje. Podporuje dobrú psychickú pohodu.
Bylinky v prevedení farebných kúpeľových esencií sú potrebným doplnkom pre všetkých, ktorí svoje zdravie chápu ako dar, o ktorý sa treba starať.

Kúpeľ - bohémska chvíľka pre telo

Kúpeľ sprevádzajú slastné pocity. Je chvíľkou bohémského pôžitku, ktorá prinavráti človeku chuť a silu. Príjemný kúpeľ!

spracovala: Bibiána Želisková



line
line

Diskusia


forum 10.12.2007: admin, Diskusia k článku "Kúpeľ - znovuzrodenie pre telo i myseľ"



rightend