startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Čo je to žiarlivosť?

line

zaujímavosti




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Všetci z času načas zažijeme pocit žiarlivosti, aj keď dôvody, ktoré partnerov k žiarlivosti vedú, majú ten najrozmanitejší pôvod. Z psychologickékého hľadiska je žiarlivosť považovaná za „komplexnú reakciu“ na predpokladané ohrozenie ceneného vzťahu alebo jeho kvality.
ziarlivostNa rozdiel od závisti je žiarlivosť motivovaná strachom zo straty a zahŕňa troch ľudí. Žiarlivosť je "komplexná reakcia", pretože v sebe zahŕňa širokú paletu citových prejavov, myšienkových pochodov a vzorcov správania sa:
  • citové prejavy – bolesť, hnev, smútok, zúrivosť, žiaľ, poníženie.
  • myšlienkové pochody – porovnávanie sa s rivalom/rivalkou, zhnusenie, výčitky zo sebaobrazu.
  • správanie – pocit slabosti, triaška a pot, neprestajné hľadanie uistenia u partnera, zbrklosť až agresivita.

Ako žiarlivosť chráni lásku

Vo vzťahu, v ktorom žiarlivosť hraje miernu úlohu, je vlastne stálou pripomienkou, že by sme svoj vzťah nemali považovať za samozrejmosť a tak nás povzbudzuje k pestovaniu vzájomnej úcty a ocenenia.

Ako žiarlivosť poškodzuje lásku

Niekedy sa žiarlivosť vymkne kontrole. Povedzme, že vám váš vyvolený urobí scénu na večierku kvôli tomu, že ste prijali pozvanie do tanca od starého priateľa, alebo sa ako žena necháte vyviesť z mieri skutočnosťou, že manželovým novým nadriadeným v zamestnaní sa stala atraktívna kolegyňa.

Podobné reakcie dokážu vo vzájomnom vzťahu vyvolať napätie a v ohrozenom jedincovi vyvolať pocit, že sa ocitol na tenkom ľade a hrozí mu, že sa pod ním čochvíľa prelomí. Partner, ktorý si svoju vinu neskôr uvedomí, zažíva citovú hojdačku medzi sebaobviňovaním a sebaospravedlňovaním.

Ak patríte medzi žiarlivcov

Vyrovnať sa so žiarlivosťou si vyžaduje veľa trpezlivosti a úsilia. Ak máte pocit, že pôvod vašej žiarlivosti je skrytý v nešťastnom detstve, možno by vám pomohol rozhovor s psychológom. Pokiaľ je príčinou vašej žiarlivosti nedávny milostný románik, je dobré ho vyriešiť čo najskôr.

Čo môžete urobiť sám / sama pre seba

  • Urobte si „previerku realitou“ - začnite si všímať, ktoré podnety a situácie vo vás vyvolávajú pocit žiarlivosti a položte si otázku nakoľko sú vaše obavy opodstatnené. Existujú reálne dôkazy ohrozenia vášho snubne vyvíjajúceho sa vzťahu? Nezhoršuje vaše nemiestné správanie sa situáciu ešte viac?


  • HadkaHovorte o sebe pozitívne - hneď ako zacítite prvé záchvevy žiarlivosti, pripomeňte si, že váš partner vás ľúbi, rešpektuje a je vám zaviazaný. Pripomeňte si prečo vás váš partner miluje, a ktoré vaše vlastnosti mu najviac imponujú.


  • Hľadajte nový pocit istoty - najlepšia cesta k cieľu vedie priamo. Hľadajte istotu u svojho partnera. Nemusíte byť pri tom dotieravý ani vydierační. Stačí ak sa o svoje pocity neistoty citlivo podelíte a poprosíte o pomoc pri ich prekonávaní.

Život so žiarlivým partnerom

Spolužitie zo žiarlivým partnerom je často veľmi únavné. Napriek tomu existuje niekoľko postupov, ktoré vám pomôžu pocity žiarlivosti trochu zmierniť:
  • Pozrite sa na žiarlivosť z inej stránky - nezabudnite, že žiarlivosť je príznak lásky. Ak by vášmu partnerovi na vzťahu s vami nezáležalo, nežiarlil by. Miesto nepriebojnosti skúste nasadiť trochu porozumenia a podpory.


  • Všímajte si svoje správanie - ak viete o nejakom správaní, ktoré vášho partnera popudzuje k žiarlivosti, snažte sa ho zmeniť, kým sa problém nevyrieši. Nedávajte cudzím ľuďom sľuby, ktoré nemôžete splniť. Je samozrejmé, že musíte dodržať svoje pracovné záväzky, ale nemusíte odpovedať na každý telefonát.


  • Posilňujte partnerovo sebavedomie - využite každú príležitosť nato, aby ste svojmu partnerovi ukázali, že vám na ňom záleží a prečo ste si vybrali práve jeho. Nešetrite komplimentmi a rozprávajte spoločne o tom, na čo sa v blízkej budúcnosti najviac tešíte.

autor: M. P.



line
line

Diskusia


forum 13.08.2007: admin, Diskusia k článku "Čo je to žiarlivosť?"



rightend