startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Bylinkami ku zdraviu

line

zaujímavosti




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Liečivé schopnosti byliniek poznali už dávne civilizácie. Liečenie pomocou byliniek sa považuje za predchodcu modernej farmakológie. Základ celého radu dnešných účinných liekov tvoria látky obsiahnuté v bylinkách. V bylinkách je ukrytá hlboká múdrosť a vedľajšie účinky bývajú zanedbateľné.
salka cajuLiečivé bylinky pomáhajú i pri ochoreniach, pri ktorých je lekárska veda bezmocná. Odvary a zápary z listov, kvetov a plodov mnohých rastlín blahodárne vplývajú na ľudský organizmus. V čase, keď sa ľudia čoraz viac obávajú priamych či nepriamych účinkov syntetických liekov, prichádza návrat k „zdraviu z Božej lekárne“. Nuž načrime do bohatej ponuky prírody a uvarme si čaj.

Rumančekový čaj - používa sa pri tráviacich ťažkostiach, na upokojenie nervov a zmiernenie úzkosti. Podporuje pokojný spánok a použité vrecúška sa môžu prikladať na zapálené a unavené oči.

Čaj z púpavových listov - účinné diuretikum, napomáha vylučovaniu prebytočnej vody z organizmu.

Čaj z kvetu bazy čiernej - utišujúci, vhodný pri chrípke, prechladnutí a kašli, pri bolestiach prínosových dutín. Je protizápalový, podporuje potenie a zmierňuje ťažkosti pri sennej nádche.

Čaj z feniklových semiačok - podporuje trávenie a uvoľňuje plynatosť. U dojčiacich žien zvyšuje tvorbu mlieka a zároveň upokojuje koliku a vetry dojčených detí. Feniklové semiačka sa však považujú aj za prostriedok na vyvolanie menštruácie, preto by sa mu mali vyhýbať ťarchvé ženy.

Odvar z levanduľového kvetu - upokojuje, mal by sa používať pred uložením sa na lôžko na privolanie spánku.

Čaj z medovky lekárskej - najlepší z čerstvých listov. Znižuje napätie bez toho, aby spôsobil ospalosť. Takisto môže zlepšiť trávenie, upokojovať podráždené nervy a uvoľňovať pri horúčkovitých stavoch, napr. chrípke.

Čaj z lipového kvetu – utešuje stresové bolesti hlavy, upokojuje rozbúrené myšlienky, znižuje nervové napätie a pomáha pri zaspávaní. Lipový čaj tiež znižuje teploty spôsobené prechladnutím a chrípkou.

Čaj zo žihľavových listov - tonikum. Obsahuje vitamíny a minerály, vrátane železa. Môže pomáhať aj pri alergiách, napr. pri sennej nádche a žihľavke.

pohar cajuČaj z listov mäty piepornej - vhodný pri ťažkom jedle, pretože podporuje trávenie a znižuje plynatosť. Pomáha pri zvládnutí nevoľnosti a v kombinácii s kvetom bazy čiernej pomáha pri prechladnutí a chrípke.

Čaj z malinových lístkov - mierne odstringentné účinky, vhodný na vyplachovanie ústnej dutiny, alebo kloktanie pri krčných infekciách.

Čaj z rozmarínu - prostriedok na zvýšenie bdelosti na začiatku dňa alebo v čase úbytku energie. Pomáha pri bolestiach hlavy a môže sa užívať pri tráviacich ťažkostiach, „zlepšuje“ pamäť.

Čaj z rozdrvených šípok - bohatý na vitamín C, vhodný ako prevencia proti prechladnutiu a infekcii. Jemnú chuť čaju môžno zvýrazniť trochou citrónovej šťavy alebo kúskom citrónovej kôry.

Čaj z materinej dúšky - vhodný pri všetkých druhoch infekcie, vrátane prechladnutia, chrípky, bronchitídy, bolesti uší a zápalov prínosových dutín. Tíši bolesť a má povzbudzujúce účinky.

spracovala: Bibiána Želisková



line
line

Diskusia


forum 30.10.2007: admin, Diskusia k článku "Bylinkami ku zdraviu"



rightend