startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner
mesto


inštitúcia




Ako prejavovať svoje city

line

zaujímavosti




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Nič nás necharakterizuje viac, než široká škála našich citov. Nespútaný citový prejav je často odrazom nášho vnútorného sveta a tak nečudo, že často máme problém slobodne prejaviť to, čo práve vo vnútri prežívame.
prejav citovNajčastejšie držíme svoje city na uzde zo strachu pred negatívnou reakciou okolia. Hlavne muži neradi prejavujú svoje city, veď už ako deti sa učia, že „chlapi neplačú“ a verejné prejavy citov by ich v očiach iných mužov robili menej „chlapskými“.

Ak naše citové prejavy odhaľujú naše vnútro a robia nás tak zraniteľnými, prečo ich dávať najavo? V podstate existujú dva hlavné dôvody. Prvým je účinok emócií na nás a druhým je dopad citového prežívania na náš osobný život. Uvoľňovanie pocitov funguje ako bezpečnostný ventil. Uvoľňuje vnútorné napätie, podobne ako keď uniká para z tlakového hrnca.

Skrývané city môžu vo vzťahu viesť k nedorozumeniam medzi partnermi. Nedostatok prežívania citov navonok môže byť chápané ako nedostatok vzájomnej náklonnosti.

Problémy s prejavovaním citov nemusia byť trvalého rázu. Môžu sa prejaviť len v istej situácii, prostredí alebo pri konkrétnych ľuďoch. Ak je to práve váš prípad, ujasnenie si konkrétnej problémovej oblasti vám pomôže pri ďalšom hľadaní riešenia.

Možno ste vždy nebývali takýto a váš problém s prejavovaním citov naštartovala negatívna životná skúsenosť v minulosti. Napríklad muž, ktorého pre náhle citové pohnutie jeho priatelia vysmiali, sa pravdepodobne začne prejavovaniu citov strániť. Takéto správanie je pochopiteľné a nemôžeme mu nič vyčítať. Traumatický zážitok by ale nemal prerásť do neprimeraného strachu a obáv z odmietnutia.

Cesta k zmene by mala byť realistická. Každý človek má svojskú povahu - niekto je utiahnutý, iný nosí od malička „srdce na dlani“. Svoju povahu zmeníme len veľmi ťažko a často sa o to pokúšame zbytočne. Jednoducho buďte v každej situácii sami sebou, naučte sa rešpektovať hranice svojej povahy a postupne sa naučíte držať svoje city na uzde.

spevNečakajte, že vytúžená zmena nastane zo dňa na deň. Zmeniť staré vzorce správania sa chvíľu potrvá. Začnite pomaly a nikam sa neponáhľajte. Na prejav svojich emócií si vyberte prostredie, v ktorom sa cítite bezpečne, medzi ľuďmi, ktorým dôverujete.

Podrobte „skúške ohňom“ svoje predstavy o reakcii druhých na váš citový prejav. Postavte sa na odpor „vnútornému hlasu“, ktorý vás zdeptáva a brzdí v spontánnej reakcii. Pýtajte sa sami seba, či jeho predpoklady sú opodstatnené a ak áno, aké sú vaše ďalšie možnosti.

Keď ste pripravení, vyskúšajte svoje správanie a čakajte, čo sa bude diať. Výslednú situáciu vyhodnoťte a týmto spôsobom pokračujte ďalej. Postupne zistíte ako vaše obavy ustupujú a vy napredujete. Buďte realista a naučte sa žiť so skutočnosťou, že v niektorých situáciách pravdepodobne nebudete v prejavovaní svojich citov natoľko slobodní, ako by ste si to želali. To, že svoje pocity nedávate vždy najavo rozhodne neznamená, že ich nemáte. Sú aj iné spôsoby, akými môžete dať najavo svoje city. Veľa zaváži aj tón reči, alebo to, ako sa v konkrétnej situácii zachováte. Nezastupiteľné miesto v medziľudskej komunikácii má aj reč tela. Ak ste obmedzení v jednej oblasti prejavu, zvoľte si inú.

autor: M. P.



line
line

Diskusia


forum 12.09.2007: admin, Diskusia k článku "Ako prejavovať svoje city"



rightend